موافقت عباس درباره مذاکره با حماس درباره آشتی/ دیدار قریب الوقوع حماس و فتح در قاهره

یک مسؤول ارشد در جنبش فتح اعلام کرد که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با برگزاری مذاکرات با حماس موافقت کرده است و قرار است به زودی هیئت‌هایی از فتح و حماس در قاهره دیدار کنند.

موافقت عباس درباره مذاکره با حماس درباره آشتی/ دیدار قریب الوقوع حماس و فتح در قاهره

به گزارش ممتاز نیوز، یک مسؤول ارشد جنبش فتح ادعا کرد: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای به حرکت درآوردن مجدد پرونده آشتی و برگزاری دیدارهای جدید با حماس برای حل اختلافات و پایان دادن به دودستگی چراغ سبز نشان داده است. عباس هیچ‌گاه مخالف برگزاری مذاکرات با حماس چه در داخل اراضی فلسطین و چه خارج آن نبوده است؛ اما مواضع متناقض حماس باعث ناکام ماندن تلاش‌ها شد.

وی گفت: آمریکا و برخی کشورهای عربی برای بازگرداندن حماس و فتح به سر میز مذاکره و بررسی پرونده‌هایی که مانع اتحاد و توافق است، تلاش می‌کنند. دستورات واضحی از سوی عباس برای تشکیل هیئتی از فتح به ریاست عزام الاحمد برای برگزاری دیدارهایی با حماس در مصر بنا به درخواست دستگاه اطلاعات مصر صادر شده است. طی روزهای آتی شاهد تحرک جدی مصر درباره این پرونده و آغاز ارسال دعوتنامه برای رهبران فتح و حماس جهت سفر به مصر برای بررسی پرونده آشتی و مقدمه چینی برای دیدار دوجانبه خواهیم بود. فشارهای زیادی از سوی آمریکا بر فلسطینی‌ها وجود دارد.

روزنامه هاآرتص اخیرا فاش کرد که هادی عمرو، معاون وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیر به رام الله به عباس پیشنهاد تشکیل دولت جدیدی با مشارکت حماس یا دولت تکنوکرات را داد که دو طرف با آن موافق باشند.

از سوی دیگر، عبداللطیف قانوع، سخنگوی حماس اعلام کرد: دیدگاه حماس درباره واقعیت فلسطین و وضعیت کنونی مستلزم بازنگری در مکانیزم‌ها و راهکارهای موقتی است که پیشتر برای خروج از دودستگی مطرح می‌شد. ما با اصل تشکیل دولتی که دارای همان سیاست تعامل با غزه باشد و آن را محاصره کند مخالفیم. دیدگاه ما تکمیل توافق‌ها با فتح است تا مردم خود نمایندگانشان را انتخاب کنند.

وی گفت: ما با شروط اسرائیل و آمریکا درباره ربط پرونده بازسازی با هر پرونده سیاسی دیگر مخالفیم. اسرائیل پرونده بازسازی را به سربازان اسیرش در غزه ربط داد؛ اما شکست خورد. ما اکنون نیز با ربط دادن پرونده بازسازی با تشکیل دولت وحدت ملی مخالفیم.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ