موسیقی اختلالات روحی کودکان را بهبود می بخشد

۰۲م آذر ،

یک روانپزشک با اشاره به اثرات موسیقی بر روح و روان گفت: استفاده مداوم از موسیقی مناسب می‌تواند اختلالات روحی کودکان همچون پرخاشگری را نیز بهبود بخشد.

به گزارش گروه علمی، پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا، دکتر امیررضا چمنی ضمن بیان این مطلب گفت: موسیقی قابلیت لمس جنبه‌های داخلی‌تر انسان مانند احساسات و هیجانات را فراهم می‌کند و سبب خودآگاهی انسان نسبت به احساس خود می‌شود. همچنین در بیماران روحی سبب نظم در هیجانات و دست یابی به آرامش می‌شود. وی افزود: آغاز زندگی انسان همراه با شنیدن موسیقی است، به طوری که جنین و نوزاد با شنیدن صدای تنفس و ضربان قلب مادر آرامش می‌گیرد و همچنین در طبیعت نیز انسان با نغمه‌های اطراف خود مانوس است.

  این روان پزشک با تاکید بر تاثیر موسیقی بر هیپوفیز و حافظه اظهار داشت: موسیقی سبب ترشح اندروفین در بدن شده که نشاط و تسکین درد را به دنبال خواهد داشت و همچنین سبب بهبود کارایی مغز می‌شود.

چمنی افزود: موسیقی به دو شکل می‌تواند به بهبود وضع جسمی و روحی فرد کمک کند، به طوری که در فرد شنونده سبب تحریک واکنش‌های عاطفی و ذهنی فرد می‌شود و در فرد نوازنده که خود نیز در ایجاد موسیقی فعال است، علاوه بر تحریک عواطف سبب تقویت ارتباط جسم و ذهن شده و به هماهنگی این ارتباط در بدن کمک می‌کند.

وی اظهار کرد:  از آنجایی که نواختن موسیقی به صورت گروهی یا فردی انجام می‌شود و تاثیر آن نیز بر روح متفاوت است، بنابراین تاثیر نواختن و یا شنیدن آن می‌تواند غمگین کننده، اضطراب آور یا نشاط بخش و آرام کننده باشد.

 این متخصص اعصاب و روان گفت: در موسیقی درمانی استفاده درست و به جا از موسیقی نشان دهنده هنر درمانگر است که بتواند متناسب با هیجان فرد موسیقی مناسب را پیشنهاد کند.

وی گفت: در بیماران روحی نوعی درهم ریختگی روحی و هیجانی وجود دارد؛ به طوری که شنیدن موسیقی سبب نظم در هیجانات این بیماران شده و به آرامش آن‌ها کمک می‌کند.

 این روانپزشک ادامه داد: بعضی از آهنگ‌ها همچون بعضی صداهای گوش خراش در طبیعت می‌توانند تاثیر مخربی داشته باشند و حتی سبب ایجاد غم و افسردگی در فرد شوند. انتخاب درست و به جای موسیقی می‌تواند تا حد بسیاری در بهبود کارکرد مغز و افزایش نشاط اشخاص، کاهش خستگی و درد موثر باشد به طوری که در درمان بیماری‌های روحی و یا جسمی که منشا روحی دارند، نیز به کار می‌رود. همچنین موسیقی در تقویت حافظه، یادگیری و درمان بعضی از اختلالات خواب نیز نقش مهمی دارد.

 دکتر چمنی تصریح کرد: موسیقی با شل کردن عضلات در کسب آرامش به فرد کمک کرده و چون سبب دور کردن ذهن از افکار منفی می‌شود، می‌تواند در درمان افسردگی و بیماری‌های دو قطبی روانی همچون (افسردگی – شیدایی) نیز نقش داشته باشد.

 وی گفت: استفاده مداوم از موسیقی مناسب می‌تواند اختلالات روحی کودکان همچون پرخاشگری را نیز بهبود بخشد.

 این روان پزشک یکی دیگر از فواید موسیقی درمانی را در روش گروه درمانی دانست و افزود: در این روش گروهی از اشخاص که دارای مشکلات روحی می باشند، تحت موسیقی درمانی قرار می‌گیرند و این اشخاص بعد از مدتی از گوشه‌گیری و انزوا خارج شده و روند اجتماعی شدن در آنان افزایش می‌یابد./ح


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ