مولاناخوانی شوالیه آواز ایران در شهر قونیه

گردآوری توسط گروه موسیقی ممتازنیوز

پرتره شهرام ناظری

پرتره شهرام ناظری

موسیقی – زینب مرتضایی فرد: این‌روزها قونیه همزمان با سالروز درگذشت مولانا جلال‌الدین‌محمد مولوی شاهد برنامه‌های متعدد فرهنگی و هنری متناسب با بزرگداشت این شاعر بزرگ فارسی‌زبان است. یکی از این برنامه‌ها کنسرت‌های موسیقی است که در سراسر شهر توسط گروه‌های مشهور از سراسر جهان برگزار می‌شود. در میان نام‌هایی که امسال در قونیه برنامه اجرا کردند، شوالیه آواز ایران هم حضوری ویژه داشت.

ناظری را می‌توان از تاثیرگذارترین شخصیت‌های معاصر در برقراری ارتباط میان مردم و مولانا دانست. این خواننده موسیقی ایرانی گرچه نوازنده خوبی نیست و اصرار هم دارد که سه‌تار بزند، ولی صدای بی‌نظیری دارد که به باور بزرگانی چون زنده‌یاد داریوش صفوت لحن و حس حماسی‌اش، زیبا، ماندگار و تاثیرگذار است.

ناظری در بیشتر آثار خود از شعرهای مولانا بهره برده است و طی ۳۰ سال فعالیت توانسته سبک تازهی از موسیقی آمیخته به ادبیات حماسی و عرفانی ایران را به وجود آورد.

او علاوه بر بهره گیری از شعرهای مولوی در زمینه استفاده و استوارسازی شعر معاصر پارسی روی موسیقی سنتی ایرانی هم پیشرو بوده و تاکنون بیش از ۴۰ آلبوم موسیقی منتشر کرده است.

ناظری در اجرای شعرهای مولوی پیشرو همه خوانندگان بوده و در آلبوم «مثنوی موسی و شبان» و «صدای سخن عشق» رویکرد تازهی به موسیقی و شعر عرفانی داشته است.

همچنین در سال ۱۳۶۴ به مناسبت گرامیداشت هشتصدمین زادروز مولوی دو اثر «گل صد برگ» و «یادگار دوست» را منتشر کرد که هر دو در فهرست آلبوم های پرفروش موسیقی ایرانی ثبت شده است.

«یادگار دوست»، «لولیان»، «سفر به دیگرسو» و «مولویه» را می توان جزو ماندگارترین آثار این هنرمند در باب مولانا دانست.

آلبوم «مولویه» از طرف بوستون گلوب و لس آنجلس تایمز به عنوان یکی از پنج آلبوم برتر موسیقی سال ۲۰۰۷ در سطح جهان هم انتخاب شد.

این موزیسین ایرانی که شخصیتی جهانی دارد و موفق به دریافت جایزه ادب و هنر فرانسه (شوالیه) هم شده است، دوشنبه شب مانند هر سال به دعوت کشور ترکیه به قونیه رفت و همزمان با برگزاری مراسمی در بزرگداشت مولانا به اجرای موسیقی پرداخت.

او هر سال در این مراسم حضور پیدا می کند و به اجرای اشعار مولانا می پردازد. البته امسال عبدالحسین مختاباد، دیگر خواننده کشورمان و از اعضای شورای شهر تهران هم در این مراسم حضور پیدا کرده و او هم در بزرگداشت جایگاه مولانا خوانده است.

هم اکنون هزاران نفر از علاقه مندان مولانا بویژه شمار بسیاری از برای شرکت در آیین هایی که در شهر قونیه برگزار می گردد، به این شهر سفر کرده اند.

منبع: موسیقی Musiceiranian.ir


موسیقی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *