موهایتان موخوره دارد؟

موخوره نشانه آسیب و صدمه به ساقه‌ مو می‌باشد. به دنبال آسیب به ساقه مو یک شکاف طولی در انتهای آن ایجاد شده کە سبب دو و یا چند شاخه شدن انتهای مو و گاهی همه طول مو می گردد..

این وضعیت در نهایت سبب شکنندگی و گره خوردن موها می‌ شود. موهای آسیب‌دیده ممکن است حالت وز پیدا کرده و به سبب نازک شدن نوک موها رنگ آنها روشن‌تر بنظر آید.
موخوره عبارت است از تخریب و دو یا چند شاخه شدن انتهای مو و گاهی اوقات همه طول مو.

علل موخوره عبارتند از:

صدمات فیزیکی وارده به ساقه مو مثل شانه و برس زدن بسیار (که مهمترین سبب ایجاد آسیب مکانیکی به موها است)، سشوار بیش از حد، مش و فرکردن مکرر، شانه کردن موهای خیس، بیگودی پیچیدن، فر دادن، گلت کردن و اتوی مو و آسیب های شیمیایی به مو مانند رنگ کردن و حالت دادن به مو، شستشوی بسیار سر با صابون های قلیایی و یا شامپوی نامناسب. به همین سبب موخوره عمدتاً در موهای بلند و خشک (که حساس ترو شکننده تر می باشند) ملاحظه می گردد.

گاهی رنگ این موها هم تغییر می کند. هنوز درمانی برائ موخوره پیدا نشده و کوتاه کردن موها از قسمت بالای موخوره تنها راه از بین بردن این پدیده است. برائ جلوگیری از بروز موخوره رعایت موارد فوق پیشنهاد می شوند:
بهتر است کە درازای موها پائین‌تر از گودی کمر نباشد و انتهای موها بطور مرتب کوتاه شود، استفاده از روغن زیتون یا روغن بادام شیرین بلافاصله پس از حمام روی انتهای موها و استفاده از ترکیبات ملایم و غیرمحرک در شستشوی موها نیز مفید می باشند. حفظ رطوبت موها از موارد دیگری است کە پیشنهاد می گردد.

باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ