میان وعده مناسب کودک کدام است؟

اسفند ۱۳۹۸
ممتاز نیوز : متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: ساندویچ نان و پنیر کم نمک با خیار و گوجه فرنگی، شیر به همراه عسل یا خرما، میوه‌های تازه، آجیل‌های کم نمک و میوه‌های خشک از جمله میان وعده‌های مناسب برای کودکان است.

برلیانت بزرگمهر در گفت‌وگو با فارس اظهارداشت: وعده صبحانه برای کودکان الزامی است چرا که کودک مدت طولانی از شب تا صبح مواد مغزی دریافت نکرده است و برای آغاز یک روز پر تحرک از نظر جسمی و فکری نیاز به وعده صبحانه کاملی دارد.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: در وعده صبحانه حتماً باید شیر گنجانده شود، برای شیرین کردن شیر می‌توان از دو قاشق عسل استفاده کرد یا آنکه آن را با یکی دو عدد خرما به کودک داد.

بزرگمهر ادامه داد: از کودکی باید فرزندانمان را عادت دهیم تا از نان سبوس دار استفاده کنند.وی گفت: استفاده از پنیر خامه‌ای گزینه‌ مناسبی نیست بلکه باید از پنیری که شور نباشد به همراه چند گردو استفاده کرد.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی تصریح کرد: باید کودکان را عادت دهیم تا از نمک کمتری استفاده کنند بنابراین نمکی را که شور است باید چند بار در آب قرار داد تا شوری آن گرفته شود.

بزرگمهر، نان پنیر کم نمک، خیار و گوجه، گردو و شیر را یک صبحانه کامل برای کودک امعرفی کرد و افزود: مادران به یاد داشته باشند که از مواد دارای شیرینی بسیار نیز در صبحانه کودک استفاده نکنند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی به مادران پیشنهاد کرد: همچنین از میان وعده‌های آماده استفاده نکنند بلکه میوه‌های تازه، آجیل کم نمک، میوه خشک و ساندویچ نان و پنیر و خیار و گوجه را در میان وعده کودک جای دهند.

وی استفاده از مواد آماده فرآوری شده مثل چیپس و پفک را که روغن در فرآیند تولیدشان چندبار گرم و سرد می‌شود بسیار خطرناک عنوان کرد و افزود: استفاده از روغن و نمک بسیار به فشار خون بالا، اختلالات قلبی عروقی، راشیتیسم و نرمی استخوان در کودکان منجر می‌شود.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: استفاده از میان‌وعده‌های شیرین مثل انواع نوشابه‌های گازدار که اسید فسفریک موجود در ان نسبت کلسیم به فسفر را به هم می‌زند سبب راشیتیسم و نرمی استخوان در کودکان می‌شود.

وی استفاده از کیک‌های آماده موجود در بازار را که بسیار چرب می باشند برای کودک غیر مفید ارزیابی کرد و افزود: شیرینی موجود در این کیک‌ها به چربی تبدیل می‌شود و علاوه بر چاقی، سبب اختلالات قلبی و عروقی در کودکان می‌شود.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ