ناتو کشتی‌ها و جنگنده‌های بیشتری به شرق اروپا می‌فرستد

ناتو امروز (دوشنبه) اعلام کرد، در پاسخ به تقویت قوای نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، نیروهایش را در حالت آماده باش قرار داده و نیروهای استقرار یافته اش در اروپای شرقی را با اعزام کشتی ها و جنگنده های بیشتر تقویت می کند.

ناتو کشتی‌ها و جنگنده‌های بیشتری به شرق اروپا می‌فرستد

به گزارش ممتاز نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اقدام جدیدترین مورد از انبوه سیگنال‌ها مبنی بر تدارک غرب برای اقدام تهاجمی ادعایی روسیه در قبال اوکراین است، هر چند که مسکو هرگونه برنامه اش برای دست زدن به حمله را رد میکند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ائتلاف ناتو در بیانیه ای گفت: از متحدانی که نیروهای بیشتری را در اقدامات ناتو مشارکت می دهند استقبال می کنم. ناتو به اتخاذ تمامی تدابیر لازم برای حفاظت و دفاع از همه متحدان، از جمله با تقویت جناح شرقی ائتلاف ادامه خواهد داد.

دانمارک، اسپانیا و هلند از جمله متحدانی هستند که ادوات خود را به جناح شرقی اعزام می کنند.

این ائتلاف در بیانیه ای اعلام کرد: دانمارک یک ناوچه به دریای بالتیک می فرستد و قرار است چهار جنگنده F-۱۶ را هم در پشتیبانی از ماموریت دیرینه نظارت هوایی ناتو در منطقه در لیتوانی مستقر کند. اسپانیا کشتی هایی را برای پیوستن به نیروهای دریایی ناتو اعزام کرده و در حال بررسی اعزام چند جنگنده به بلغارستان است. فرانسه آمادگی خود را برای اعزام سربازانش به رومانی و قرار دادن آنها تحت فرماندهی ناتو اعلام کرده است.

ناتو همچنین اعلام داشت که هلند “یک کشتی و واحدهای زمینی را برای نیروی پاسخ دهنده ناتو در حالت آماده باش قرار می دهد” و از ماه آوریل دو جنگنده F-۳۵ را برای حمایت از فعالیت های تامین امنیت هوایی ائتلاف در دریای سیاه به بلغارستان می فرستد.

این بیانیه در حالی از سوی ناتو منتشر شده که بر اساس گزارش‌ها مقامات ارشد پنتاگون روز شنبه گزینه‌های اتخاذ موضع تهاجمی‌تر در قبال روسیه را به جو بایدن ارائه کردند. بر اساس گزارش ان‌.بی.‌سی نیوز و نیویورک تایمز، این گزینه ها شامل استقرار نیروها و تجهیزات نظامی بیشتر در اروپای شرقی است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در بیانیه خود گفت: ما همیشه به هرگونه وخامت محیط امنیتی خود از جمله از طریق تقویت دفاع دسته جمعی پاسخ خواهیم داد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *