نایب رییس اتاق ایران: بعضی به دنبال پیمان سپاری ارزی می باشند

به گزارش تفسیری ممتاز نیوز به نقل از ارانیکو در تاریخ یکشنبه ۷ آبان ۹۱،

چکیده: نایب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان این که، در دولت دو نگاه نسبت به روش استفاده از ارز صادرکنندگان وجود دارد، گفت: نگاه اول در وزارت امور اقتصادی و حاویی در جریان بررسی است و روش‌هایی که در این نگاه وجود دارد، مشابهت بسیاری با احیای پیمان ‌سپاری ارزی دارد.

به نقل از اتاق ایران، ˈپدرام سلطانیˈ افزود: بر اساس نگاه وزارت امور اقتصادی و حاویی، دولت صادرکننده را موظف می نماید ارز خود را با قیمت مشخص در اختیار دولت یا هر جایی که او معین می‌کند، از جمله مرکز مبادلات ارزی قرار دهد.

وی گفت: نگاه دوم، اما در وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد که شیوه احیای پیمان‌‌ سپاری را قبول ندارد و می‌خواهد از طریق تعامل دو سویه با صادرکننده روشی را برای ورود ارز آن به جریان تامین مالی واردات پیاده کند.

این فعال بخش خصوصی اظهار نمود: قابل توجه است که هر یک از این دستگاه‌ها در یک دولت، مستقل از یکدیگر در حال جلسه گذاشتن و بررسی نگاه خود می باشند؛ مانند کاری که درباره بورس ارز انجام شده و در حالی که بانک مرکزی بشدت مخالف این کار بود، جاهای دیگر به پیاده‌سازی این کار اقدام نموده بودند.

سلطانی تصریح نمود: به طور قطع در شرایط تحریمی موجود، استفاده از روش‌هایی شبیه پیمان ‌سپاری ارزی تقریبا غیرممکن است؛ هم به لحاظ تکنیکی و هم به لحاظ تاثیری، از نظر تکنیکی روشن است در شرایط حاضر، امکان ورود ارز به کشور وجود ندارد یا بسیار دشوار است، حالا این دشواری وقتی چند برابر می‌شود که واردکننده‌ای بخواهد دوباره آن ارز را از داخل کشور به خارج منتقل کند.

نایب ‌رئیس اتاق ایران افزود: از نظر تاثیری هم چون ارز صادرکنندگان از نظر مرغوبیت (مبادله‌ پذیری بیشتر و کمتر بودن بها‌‌ها) از ارز مرکز مبادلات ارزی برتر است، قاعدتا این ارز گران‌تر از ارز مرکز یاد شده قیمت می‌خورد و الزام دولت به عرضه آن به قیمت مرکز مبادلات، سبب توقف صادرات می‌شود.

وی گفت: در حالی که مرکز مبادلات ارزی هر روز با تقاضای بیشتری از سوی واردکنندگان برای دریافت ارز مواجه می‌شود، بعضی خبرها و زمزمه‌ها حکایت از موظف نمودن صادرکنندگان برای عرضه ارز خود به این اتاق دارد.

سلطانی توضیح داد: مرغوبیت ارز صادرکنندگان تا ۲۵ درصد بیش از ارز مرکز مبادلات است، به عنوان مثال ارز مرکز مبادلات تنها در چند کشور محدود قابل تحویل است، اما ارز صادرکنندگان در هر کشوری قابل کارسازی است.

وی افزود: همچنین مرکز مبادلات ارزی، کارمزد قابل توجهی برای انتقال ارز دریافت می‌کند که این کارمزد در تحویل ارز صادرکنندگان وجود ندارد.

وی گفت: موضوع وقت هم مطرح است؛ چرا که دریافت ارز از صادرکنندگان در نوبت ماندن و تنظیم اسناد و کاغذ بازی ندارد.

سلطانی با بیان این که، ارز حاصل از صادرات حداقل ۲۵ درصد از ارز مرکز مبادلات ارزی کم ‌هزینه‌تر است، افزود: بنا بر این گران‌تر نیز هست، حال اگر دولت صادرکنندگان را مجبور به فروش ارز خود به ۲۵ درصد کمتر از قیمت واقعی کند، در واقع از صادرات مالیات خواهد گرفت که در این صورت صادرات متوقف خواهد شد.

نایب رییس اتاق ایران افزود: صادرکنندگان امیدوارند روش وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد استفاده دولت قرار گیرد.


ارانیکو – آخرین خبرها و مقالات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *