نحوه محاسبه مالیات عملکرد مشاوران املاک

گردآوری توسط گروه عمران ممتازنیوز

سازمان امور مالیاتی شهر تهران در نامه‌ای به اتحادیه مشاوران املاک شرایط محاسبه و پرداخت مالیات عملکرد مشاوران املاک را ابلاغ کرد. در این نامه با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای مودیانی که سر موقع نسبت به پرداخت مالیات از طریق خوداظهاری اقدام می‌کنند، بابت تاخیر در ارائه اظهارنامه‌ها نیز اخطار داده شده است.

متن نامه به شرح زیر است:
۱٫ مطابق ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم و تبصره ۲ ذیل ماده ۱۱۹ قانون برنامه پنج ساله برنامه پنجم (-۱۳۹۰) شرط بهره‌مندی از ۶۶٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معافیت درآمد مشمول مالیات سالانه سال و به تبع آن معاف شدن مودی از پرداخت ۱۱٫۷۰۰٫۰۰۰ ریال مالیات متعلق به معافیت مزبور، تسلیم اظهارنامه مالیاتی سال تا پایان تیرماه سال جاری می‌باشد.
۲٫ لازم به یادآوری است با توجه به اینکه در بند ۷ دستورالعمل خوداظهاری ۱۵ درصد جهت انتخاب مودیان نمونه عنوان شده، لذا نظر به اینکه لفظ حداکثر ۱۵ درصد منظور شده است این درصد برای مشمولان بندهای الف، ب و ج موضوع ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم قابل تغییر و تعدیل خواهد بود که با رعایت ضوابط و مقررات قانونی و وضعیت و شرایط اظهارنامه تسلیمی مودیان مربوطه تصمیمات لازم در این خصوص از سوی سازمان امور مالیاتی کشور اتخاذ خواهد شد.
۳٫ حسب تجویز ماده ۹۷ و معطوفا به تبصره ۴ ذیل ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم چنانچه مودی از تسلیم اظهارنامه مالیاتی تا پایان تیرماه اجتناب یا از تسلیم اظهارنامه در چارچوب دستورالعمل مذکور اجتناب نمایند پرونده مالیاتی سال آنان توسط ممیزین مالیاتی از طریق علی‌الراس رسیدگی خواهد شد.
۴٫ سازمان امور مالیاتی کشور بنا به اختیار حاصل از ماده ۱۹۱ قانون مالیات‌های مستقیم با درخواست بخشودگی تمام یا بخشی از جرائم مالیاتی موضوع مواد ۱۹۰-۱۹۲-۱۹۳ مودیانی موافقت خواهد نمود که تا پایان تیرماه سال اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال خود را با رعایت شرایط مقرر در دستورالعمل خود اظهاری تسلیم نمایند.
بنابراین با عنایت به مطالب فوق، اقتضا دارد برای حفظ حقوق و آگاهی آنان از مقررات موضوعه قبل از انقضای فرجه قانونی برای تسلیم اظهارنامه مالیاتی فردفرد اعضای محترم آن اتحادیه را از مراتب فوق آگاه و آنان را رهنمود فرمایند برای بهره‌مندی از تسهیلات مقرر در دستورالعمل پیش گفته اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال خود را در چارچوب دستورالعمل یاد شده تنظیم و تا پایان تیرماه به واحد مالیاتی ذی‌ربط تسلیم و نسبت به پرداخت مالیات حقه دولت اقدام نمایند.

منبع: دنیای اقتصادآخرین خبرها
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ