نخستین «آنتی ویروس بدافزار» ایرانی رونمایی شد

نخستین آنتی ویروس بدافزار، ساخت متخصصان ایرانی با حضور دکتر نسرین سلطانخواه، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در دانشگاه شیراز رونمایی شد.

آنتی ویروس بدافزار بومی ایران با تکیه بر دانش متخصصان مرکز آپا (آگاهی رسانی،‌ پشتیبانی و امداد رایانه‌ای) دانشگاه شیراز، و با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حالی به بهره‌برداری رسید که به گفته دکتر محمد حسین شیخی، دانشیار دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه شیراز و مجری طرح، کار تحقیقاتی آن از اواخر سال ۱۳۸۹ آغاز شده است.

وی در این باره افزود: دستیابی به فناوری، نیازمند دانشی است که براحتی در مقالات و کتب علمی یافت نمی‌شود و از فناوری‌های پیچیده روز دنیا به شمار می‌رود.

مجری این طرح خاطرنشان کرد: به دلیل مرتبط بودن این حوزه با مسائل تجاری و امنیتی دستیابی به دانش فنی تولید ضد بدافزار بسیار مشکل است. به همین دلیل به کمک حوزه های مرتبط و با تکیه بر همت متخصصان داخلی، دانش اولیه ساخت ضدبدافزار بومی طی این مدت به دست آمد.

وی تاکید کرد: به منظور پیشبرد این پروژه، تیمی متشکل از پنج نفر از اعضای هیأت علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه شیراز به همراه چهار نفر دانشجوی دکتری، ۲۰ نفر فارغ التحصیل و دانشجوی کارشناسی ارشد و پنج نفر دانشجوی کارشناسی مشارکت داشتند.

مدیر مرکز آگاهی‌رسانی،‌ پشتیبانی و امداد رایانه‌ای (آپا) دانشگاه شیراز تصریح کرد: در حال حاضر نسخه اولیه این ضد ویروس تولید شده و آزمایش‌های خود را با موفقیت پست سر گذاشته است. این نسخه اولین محصول ضدبدافزار بومی است که در یک مرکز دانشگاهی کشور تولید شده و با توجه به منابع انسانی و سخت افزارهای موجود در مرکز آپا در صورت حمایت مالی و تأمین نیازمندی های لازم می توان به تولید نسخه تجاری این نرم افزار در پایان سال ۹۱ رسید.

به گفته وی از دستاوردهای جنبی این پروژه ایجاد آزمایشگاه تخصصی تحلیل بدافزار و تهیه بانک بدافزار است که در نوع خود منحصر بفرد است.
۲۱۲۱

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ