نخستین سپر دفاع سایبری ایرانی با ایده از سپرهای دفاع موشکی تولید شد

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

اولین سپر دفاع سایبری ایرانی به نام شهپاد توسط متخصصان ایرانی راه‌اندازی شد. در این سامانه هوشمند، نگاه تولید کننده فراتر از حوزه امنیت سازمانی است و بیشتر به دفاع از امنیت فضای سایبری در کشور معطوف شده است.
 
 
در نمایشگاه الکامپ یک گروه از متخصصان ایرانی فعال در عرصه امنیت اطلاعات، اولین محصول بومی در حوزه امنیت دفاع سایبری را با نام شهپاد (شبکه هوشمند پوشش امنیت دفاعی) تولید و عرضه کرده اند.
 
این محصول که پس از ارائه اولین سامانه بومی مدیریت اطلاعات و رخدادهای امنیتی تحت عنوان CoreLog توسط بهین راهکار ارائه شده، به مثابه یک سپر دفاع سایبری عمل می کند و فرایند حفاظت از کل سازمان ها را به صورت یکپارچه انجام می دهد. 
 
محمد نادری مدیر این پروژه توضیح داد: ایده اولیه این سامانه از «سپرهای دفاع موشکی» گرفته شده که در کشورهای مختلف وجود دارد و هدف آن جلوگیری از حملات موشکی است.  در یک توضیح ساده، مکانیزم عملکرد شهپاد به این صورت است که هر سازمان نه تنها از طریق استقرار CoreLog از امنیت داخلی خود محافظت می کند بلکه به عنوان یک حسگر برای تامین امنیت کل شبکه گسترده سازمان ها در داخل کشور نیز عمل می کند.
 
مدیر این پروژه گفت: این روش محافظتی از فضای اطلاعاتی، توسط معدود کشورهایی در دنیا پیاده سازی شده و یا در حال طراحی و پیاده سازی است.  به عنوان مثال در سال ۲۰۱۱ دولت آمریکا و ۲۰۱۲ دولت روسیه دستور ایجاد سیستم مشابهی را صادر کرده اند. از این رو پیاده سازی این سامانه در کشور، ایران را در زمره کشورهای پیشرو در استفاده از این فناوری قرار می دهد.
 
وی ادامه داد: هر زمان که تهدیدی علیه یک سازمان یا همان حسگر اتفاق می افتد بلافاصله حسگرهای دیگر خبردار شده و اقدامات لازم در خصوص پیشگیری از آن را اعمال می کنند. در این راهکار از مکانیزم های هوشمند تبادل اطلاعات بین حسگرها به منظور ایجاد امکان واکنش سریع استفاده شده است.
 
نادری ادامه داد: همچنین این سامانه قابلیت اطلاع رسانی آنی به مراکز حساس و مهم کشور نظیر مرکز ماهر و مراکز عملیات امنیت در سطح کشوری را دارد.
 
وی تاکید کرد: در این سامانه هوشمند، نگاه تولید کننده فراتر از حوزه امنیت سازمانی و بیشتر معطوف به نگاه دفاع از امنیت فضای سایبری در کشور بوده و از این منظر، این سامانه نسبت به امن سازی کل فضای سایبری و فضای مجازی کشور متعهد است.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *