نخستین کارخانه بومی “تولید طلا” آماده بهره برداری شد

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

مجری طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه فرآوری طلای زرشوران گفت: زرشوران، اولین کارخانه بزرگ مقیاس جهان با روش منحصر به فرد و کاملا بومی در تولید طلا است.

به گزارش ممتاز به نقل از گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران و به نقل از ایمیدرو، حسینقلی قوانلو با بیان اینکه  زرشوران، اولین کارخانه بزرگ مقیاس جهان با روش منحصر به فرد و کاملا بومی در تولید طلا است، اظهار داشت: فرآوری طلا در کارخانه فرآوری طلای زرشوران، با روش شیمیایی انجام خواهد گرفت که توسط یک شرکت ایرانی ابداع شده و به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: این روش در حالی در طرح زرشوران عملیاتی شد که استفاده از روش «پی. اُ. ایکس»، در شرایط تحریم غیر ممکن بود. قبل از این، بهره گیری از روش فرآوری ایرانی، سبب صرف جویی در هزینه و اجرای طرح با یک سوم قیمت معمول در روش مطرح دنیا (پی. اُ. ایکس) شده است.

مجری طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه فرآوری طلای زرشوران خاطرنشان کرد: این روش فرآوری، بارها توسط محققان دانشگاه در شرایط آزمایشگاهی تست و تایید شد. پس از این مراحل، روش یاد شده در طرح احداث کارخانه طلای زرشوران به اجرا گذاشته شد.

وی ادامه داد: بیش از ۷۰ درصد تجهیزات به کار رفته در این کارخانه، توسط سازندگان داخل تامین شده و پیش بینی می کنیم در طرح های توسعه کارخانه، این میزان افزایش یابد.

به گفته وی، در این کارخانه، فرآوری خاک معدن به سبب سولفوره بودن، به روش شیمیایی صورت خواهد گرفت و خاک معدن برای تبدیل شدن به طلا در مرحله لیچینگ، به اکسیده تبدیل خواهد شد.

قوانلو اعلام کرد: کارخانه ۳ تنی طلای زرشوران به عنوان بزرگترین کارخانه طلای خاورمیانه، اکنون مراحل پایانی تست سرد را می گذراند و پیش بینی شده اولین شمش طلا در دهه فجر امسال تولید شود.

وی ادامه داد: این کارخانه طی سه ماه پس از تولید، به ظرفیت اسمی (تولید روزانه ۱۰ کیلوگرم طلا) خواهد رسید. همچنین، در این کارخانه همزمان یک تن و ۲۵۰ کیلوگرم نقره و ۵۰۰ کیلوگرم جیوه در سال تولید خواهد شد.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ