نرخ انواع گوشت وارداتی

با دستور وزیر جهاد واردات گوشت قرمز به کشور آزاد شد، با این وجود تنها چند روز پس از این دستور؛ گوشت‌های برزیلی، استرالیایی و قرقیزستانی در بازار به فروش می‌رسند.

  با دستور صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی واردات گوشت قرمز، دام زنده و مرغ به کشور آزاد شد؛ این در شرایطی است که تا پیش از این، صدور هرگونه مجوز برای واردات یا عدم واردات این کالاها از سوی وزارتخانه متبوع وی انجام می‌شد.
بعد از هشدارهای مکرر بخش خصوصی مبنی بر کمبود کالاهای کشاورزی و مواد پروتئینی، بالاخره مجوز واردات گوشت قرمز صادر شد، در حالی که بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باورند که پیش از این نیز به صورت محدود و در مواردی خاص مجوز واردات گوشت قرمز صادر شده است.
این گفته در شرایطی صورت می‌گیرد که آمار مشخصی از میزان تولید گوشت قرمز در کشور و نیاز وجود ندارد و متولیان بخش تولید اقلام پروتئینی، آمارهای ضد و نقیضی از میزان تولید ارائه می‌دهند که همین امر موجب شده تا برنامه‌ریزی دقیق برای تامین بازار و نیاز مردم وجود نداشته باشد و هر از چند گاهی نوسانات قیمت سبد مصرفی خانوارها را تحت الشعاع قرار دهد.
نکته حائز اهمیت آن است، اگرچه مجوز واردات گوشت تنها چند روزی است که از سوی وزارت جهاد کشاورزی صادر شده است، اما هم اکنون گوشت‌های وارداتی در بازار عرضه می‌شوند. البته سابقه چنین امری در مورد مرغ نیز وجود داشته است و آن اینکه با وجود اینکه سال گذشته واردات مرغ به کشور ممنوع بود اما با دستور مستقیم یکی از معاونان وزیر جهاد کشاورزی مرغ وارد کشور شده بود.
هم اکنون نیز تصور می شود که در مورد گوشت قرمز نیز همین اتفاق افتاده باشد و با نامه‌های محرمانه‌ای که از سوی برخی زیرمجموعه‌های وزارت جهاد کشاورزی به برخی مباشران داده شده است، گوشت قرمز وارداتی در بازار خرید و فروش می‌شود؛ اما هم اکنون آنقدر بازار با کمبود مواجه شده که مجوز واردات به صورت گسترده صادر شود؛ با این حال، بررسی‌های میدانی مهر نشانگر وجود گوشت قرمز وارداتی از کشورهای قرقیزستان، استرالیا و برزیل در بازار است.
قیمت انواع گوشت وارداتی استرالیایی

بررسی میدانی نشان می دهد که قیمت هر کیلوگرم ران گوسفندی منجمد وارداتی ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان، سردست گوسفند منجمد وارداتی ۹ هزار و ۸۵۰ تومان، گردن گوسفند منجمد ۹ هزار و ۵۰۰ تومان، راسته گوسفندی ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومان، قلوه گاه منجمد گوسفندی ۷ هزار و ۵۰۰ تومان و مخلوط چرخکرده ۱۰هزار و ۸۰۰ تومان است.
قیمت گوشت برزیلی
ران گوساله پاک کرده ۹ هزار و ۵۰۰ تومان، سردست گوساله ۹ هزار و ۲۰۰ تومان، گردن گوساله ۸ هزار و ۳۰۰ تومان و گوشت گوساله مخلوط ۹ هزار و ۲۰۰ تومان است.
قیمت گوشت قرقیزستانی
ران گوسفندی ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان، سردست ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان، قلوه گاه ۸ هزار و ۹۰۰ تومان، راسته با استخوان ۱۲ هزار تومان و گردن گوسفندی ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان است. همچنین مخلوط گوسفندی نیز ۱۲۶۰۰ تومان است.
۳۹۳۹
 

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ