نرخ تورم از بانک مرکزی تا مرکز آمار

در حالی که بانک مرکزی نرخ تورم منتهی به تیرماه را ۲۲٫۹ درصد اعلام کرده، مرکز آمار ایران نرخ تورم را در تیرماه ۲۵٫۹ درصد اعلام کرده است که حاکی از اختلاف ۳ درصدی نرخ تورم بانک مرکزی و مرکز آمار ایران است. در عین حال نکته جالب اینجاست که در حالی که نرخ تورم بانک مرکزی از نرخ تورم مرکز آمار پایین تر است، نرخ تورم نقطه به نقطه بانک مرکزی از نرخ تورم نقطه به نقطه مرکز آمار پیشی گرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین، در حالی که بانک مرکزی نرخ تورم منتهی به تیرماه را ۲۲٫۹ درصد اعلام کرده، مرکز آمار ایران نرخ تورم را در تیرماه ۲۵٫۹ درصد اعلام کرده است که حاکی از اختلاف ۳ درصدی نرخ تورم بانک مرکزی و مرکز آمار ایران است. در عین حال نکته جالب اینجاست که در حالی که نرخ تورم بانک مرکزی از نرخ تورم مرکز آمار پایین تر است، نرخ تورم نقطه به نقطه بانک مرکزی از نرخ تورم نقطه به نقطه مرکز آمار پیشی گرفته است. بنا بر محاسبات اقتصادآنلاین، نرخ تورم نقطه به نقطه در تیرماه نسبت به تیرماه ۱۳۹۰ بر اساس شاخص قیمت بانک مرکزی به ۲۷٫۱ درصد رسیده است، در حالی که مرکز آمار نرخ تورم نقطه به نقطه را ۲۶٫۲ درصد اعلام کرده است.
 
امروز سایت الف گزارش داده است که مرکز آمار ایران در گزارشی به مجلس که متن آن در اختیار اعضای کمسیون برنامه و بودجه قرار گرفته  آورده است : شاخص کل در تیر ماه سال ۹۱ عدد ۴۶۲٫۵ را نشان می دهد که نسبت به ماه قبل ۳٫۶ درصد افزایش داشته است. سهم گروه عمده” خوراکی ها آشامیدنی ها و دخانیات” از این افزایش ماهانه ۵۶٫۶ درصد و سهم گروه “کالاهای غیرخوراکی و خدمات” ۴۳٫۴ درصد می باشد.
 
مطابق این گزارش شاخص گروه عمده “خوراکی ها آشامیدنی ها و دخانیات” در این ماه به رقم ۶۳۷٫۸ رسید که نسبت به ماه قبل ۵٫۷ درصد افزایش نشان می دهد. شاخص گروه اصلی “خوراکی ها” در ماه مورد بررسی به عدد ۶۷۲٫۳ رسید که نسبت به ماه قبل ۵٫۹ درصد افزایش نشان می دهد.
 
همچنین شاخص گروه اصلی خوراکی ها نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۴٫۸ درصد افزایش نشان می دهد و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه ۳۵٫۴ درصد است. در گروه عمده “خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات” بیشترین افزایش ماهانه مربوط است به گروه “نان و غلات با ۱۰٫۲ درصد ، گروه شیر و پنیر و تخم مرغ با ۸ درصد ، گروه میوه و خشکبار با ۷٫۵ درصد و گروه “گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنان” با ۶٫۵ درصد.
 
شاخص گروه عمده “خوراکی ها آشامیدنی ها و دخانیات” نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۳٫۶ درصد افزایش نشان می دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به تیرماه ۹۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۴ درصد است.
 
همچنین شاخص گروه عمده :کالاهای غیرخوراکی و خدمات” در تیر ماه ۹۱ به رقم ۳۹۸٫۵ رسید که ۲٫۵ درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان میدهد.
 
بیشترین سهم از این افزایش به ترتیب به گروه “مسکن و آب و برق و گاز و سایر سوخت ها” با ۴۷٫۷ درصد، گروه “بهداشت و درمان” با ۱۴٫۵ درصد و گروه ” کالاها و خدمات متفرقه ” با ۱۴٫۳ درصد متعلق است.
 
گفتنی است پیش از این مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی نرخ تورم تیرماه سال جاری را ۲۲٫۹درصد و نرخ تورم در خرداد را نیز ۲۲٫۴ درصد اعلام کرده بود. سخنگوی اقتصادی دولت نیز نرخ تورم اردیبهشت ماه را ۲۲ درصد و بانک مرکزی نرخ تورم فرودین ماه سال ۹۱ را ۲۱٫۸ درصد اعلام کرده بود.

 

سیر تحولات نرخ تورم بر اساس گزارش های بانک مرکزی 


پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد آنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *