نرخ ساخت آپارتمان در شهر تهران/ تعیین قیمت براساس منطقه

گردآوری توسط گروه عمران ممتازنیوز

http://www.bananews.ir/نرخ ساخت هرمترمربع آپارتمان در شهر تهران از حدود ۷۰۰ هزار تومان آغاز شده و تا ۳٫۵ میلیون تومان هم می رسد که نقش بسیاری را بر قیمت تمام شده هر واحد می گذارد.

به گزارش ممتاز (BanaNews.ir) وضعیت نرخ ارز و افزایش هزینه تمام شده ساخت مسکن از سال قبل تاکنون، فعالیت در عرصه ساخت و ساز را با تغییراتی مواجه کرده است بطوریکه فعالیت تعداد بسیاری از سازندگان خرد با چالش مواجه شد و حتی اغلب مالکانی که قصد ساخت خانه های خود را داشتند از این تصمیم منصرف شدند.

در حال حاضر قیمت ساخت مسکن به تناسب نوع ساخت و متریال مورد استفاده، نرخ های متفاوتی دارد که می تواند قیمت نهایی یک مترمربع از آپارتمان ها را تا ۱۰ میلیون تومان افزایش دهد به همین منظور، تعدادی از سازندگان بطور مشخص بر ساخت یک نوع از آپارتمان ها فعالیت می کنند و حیطه کاری مشخصی دارند.

براین اساس نرخ ساخت و ساز در شمال شهر تهران در هرمترمربع بین ۳ تا ۳٫۵ میلیون تومان است که ممکن است با درنظرگرفتن متریال خاص، این قیمت با افزایش بیشتری هم روبرو شود. در واقع استفاده از وسایل گران قیمت با برندهای معروف یکی از عوامل گرانی ساخت و ساز مسکن در شمال شهر تهران است.

ضمن آنکه ساخت امکانات رفاهی مانند استخر، سونا و سالن ورزشی در این آپارتمان ها بسیار معمول است که این موضوع هم یکی از عوامل افزایش نرخ ساخت در این منطقه به شمار می رود و البته مشتریان خاص خود را هم دارد. ضمن آنکه در این مناطق چند سازنده به نام وجود دارند که نام آنها برای فروش آپارتمان ها یک اعتبار به شمار می رود و می تواند بر قیمت هم تاثیر گذار باشد.

 

با در نظرگرفتن قیمت ساخت و ساز در مناطق شمالی شهر تهران و نرخ زمین در این منطقه، قیمت هر مترمربع آپارتمان به حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان می رسد که البته این ارقام می تواند کمتر یا بیشتر هم باشد.

نرخ ساخت و ساز در مناطق میانی و جنوبی شهر تهران

بنابراین قیمت ساخت آپارتمان در محلات پایین تر به همین ترتیب کاهش پیدا می کند و حتی این کاهش می تواند بیش از ۲ میلیون تومان در هرمترمربع باشد بطوریکه ساخت و ساز در مناطق میانی شهر تهران بین یک میلیون تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

البته این رقم هم متاثر از امکانات این واحدها است اما بعید به نظر می رسد، سازنده ای که قصد فروش آپارتمان ها را دارد بیش از این رقم برای ساخت هزینه کند بنابراین می توان در محله های میانی شهر تهران با کمتر از ۲ میلیون تومان آپارتمان سازی کرد که در نهایت باز هم قیمت یک مترمربع آپارتمان به حدود ۶ تا ۷ میلیون تومان می رسد.

براساس این گزارش، نرخ ساخت و ساز در محلات پایین تر که قشرهای آسیب پذیر زندگی می کنند کاهش یافته و به حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان در هر مترمربع می رسد که با توجه به وضعیت گرانی بازار مصالح ساختمانی و حمل و نقل به نظر می رسد که این کمترین رقم در ساخت و سازهای ساختمان مسکونی در شهر تهران باشد.

در واقع با در نظرگرفتن این رقم برای ساخت و قیمت زمین، نرخ هرمتر آپارتمان نوساز در این مناطق بین ۳ تا ۴ میلیون تومان در نوسان است که البته می توان با نرخ های کمتر از این هم در مناطق جنوبی شهر تهران، آپارتمانی خریداری کرد اما بطور حتم کیفیت ساخت بسیار پایین است.

خرید آپارتمان هایی که کیفیت پایینی دارند پس از گذشت دو تا سه سال، هزینه هایی را بابت تعمیرات به مالک تحمیل می کنند و مشکلات بسیاری را برای ساکنان بوجود می آورد بنابراین خریداران باید پس از در نظرگرفتن شرایط منطقه ای و طراحی آپارتمان ها به کیفیت ساخت هم توجه داشته باشند.

بنانیوز – ممتاز، خبرها صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری – شهرسازی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ