نرخ سود سپرده ها درسال ۹۲ تغییر نکرد

۲۳م اسفند ،

نرخ سود سپرده ها درسال ۹۲ تغییر نکرد | چاپ |
چهارشنبه ۲۳ اسفند ساعت ۰۹:۳۳

بینا- سیاستگذاران پولی و بانکی امروز به این اجماع رسیدند که نرخ سود بانکی برای سال ۹۲ مشابه سال قبل ۲۰ درصد باقی بماند.
به گزارش بینا،آخرین جلسه شورای پول و اعتبار در حالی به اتمام رسید که نرخ سود تسهیلات و سپرده‌های بانکی در سال ۹۲ بدون تغییر و مشابه امسال ماند.
سیاستگذاران پولی و بانکی امروز به این اجماع رسیدند که نرخ سود بانکی برای سال ۹۲ مشابه سال قبل ۲۰ درصد باقی بماند؛ هر چند طی هفته‌های اخیر محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی صراحتا از پایین بودن نرخ سود بانکی انتقاد کرده و گفته بود با توجه به تورم ۲۹.۸ درصدی نرخ سود ۲۰ درصدی بانکها معنا ندارد.
بهمنی البته از نرخ سود اوراق مشارکت نیز انتقاد کرد و گفته بود اگر می‌توانستم نرخ سود سپرده‌ها و همچنین نرخ سود اوراق مشارکت را افزایش می‌دادم اما افزایش نرخ اوراق مشارکت سبب می‌شود که تعداد بسیاری از دارندگان اوراق برای دریافت سود به بانکها مراجعه کنند، شاید این امر کمی مشکل‌ساز شود.
نرخ سود بانکی یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که در سال‌های قبل مورد توجه منتقدان سیستم بانکی بوده است چراکه به اعتقاد این گروه ریشه بسیاری از نابسامانی‌های اخیر به خصوص نوسانات ارزی و سکه ریشه در پائین بودن نرخ سود بانکی دارد.
منتقدان سیستم بانکی معتقدند زمانی که نرخ تورم طبق اعلام بانک مرکزی در بهمن ماه ۲۹.۸ درصد شده است نرخ سود ۲۰ درصدی برای بانکها نوعی ضرر محسوب می‌شود؛ این رویه سبب خروج حجم عظیمی از نقدینگی از سیستم بانکی می‌شود.
اما امروز سیاستگذاران پولی و بانکی بر همان مصوبه سال قبل اکتفا کردند و مقرر شد نرخ سود بانکی ۲۰ درصد بماند؛ علاوه بر نرخ سود بانکی پیش‌بینی می‌شد شورای پول و اعتبار در پی گرانی‌های اخیر بویژه گرانی خودرو سقف تسهیلات خودرو و خرید کالا را نیز افزایش دهد اما طبق خبرها دریافتی از شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات خودرو برای سال آینده ثابت خواهد ماند.


RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *