نزول فلزات پایه ادامه دارد؟

۲۵اردیبهشت۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

معاملات فلزات پایه روز قبل در بازار آزاد با روند نزولی همراه شد، البته این در حالی است که بعضی فلزات همانند قلع، مس و سرب نسبت به روز قبل از آن بی‌تغییر ماند.

به گزارش Consbank، به نقل از دنیای اقتصاد به نقل از فعالان بازار سبب این افت قیمت‌ها کاهش نرخ این فلزات در بورس لندن بوده است. همچنین نرخ ارز نیز نسبت به روز دوشنبه با افت مواجه شده بود.

این روند نزولی برای دومین روز متوالی سبب شد تا روند مبادلات در بازار همچنان در رکود باقی بماند و خرید و فروش‌ها نسبت به هفته قبل با کاهش رو‌به‌رو شوند.

به گفته یکی از کارشناسان حوزه فلزات پایه، رکود بازار در این روزها طبیعی است؛ چرا که قیمت‌ها روند کاهشی به خود گرفته‌اند. این فعال بازار در ادامه افزود: در بازار داخلی زمانی که قیمت‌ها افزایش می‌یابند تقاضا نیز برای آن افزایش می‌یابد؛ چرا که وقتی بازار به سمت صعود می‌رود تجار به سبب نگرانی از گران‌تر شدن کالاها آغاز به خرید می‌کنند در حالی که در زمان نزول قیمت‌ها روند بازار عکس آن است و خرید و فروشی انجام نمی‌شود، چرا که تجار انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها را دارند و به سبب کاهش معاملات بازار به رکود می‌رود و به همین سبب زمانی که نوسان‌های غیرمنطقی ارز سبب التهاب بازار می‌شود، فروش تجار برای به دست آوردن سود بیشتر آغاز می‌شود، اما زمانی که بازار کاهش یافته و قیمت‌ها رو به نزول می‌روند فروشنده‌ای پیدا نمی‌شود.

البته دیروز قیمت‌ها با اینکه کاهش یافته بود، اما با نرخ‌های واقعی فلزات (با توجه به کاهش قیمت جهانی فلزات پایه در بورس لندن و نرخ ثابت ارز) همچنان فاصله داشت. این کارشناس بازار فلزات پایه معتقد است که دیگر نباید بیش از این منتظر کاهش قیمت‌ها باشیم. به عقیده وی اکنون اگر بتوانیم با شرایط کنونی اقتصادی قیمت را ثابت نگه داریم کار بزرگی انجام داده‌ایم، چرا که هزینه‌های تولید به خصوص هزینه‌های انرژی به شدت بالا رفته است علاوه بر آن از آنجا که با هزینه‌های بالا برای استخراج مواد خام رو‌به‌رو هستیم، قیمت مواد اولیه افزایش یافته در نتیجه با تمام این شرایط نمی‌توان توقع بسیاری از تولید کننده داشت. البته به نقل از این کارشناس بازار، تمام این مسائل تنها یک طرف ماجرا است که سبب تغییر قیمت‌ها می‌شود، چرا که میزان عرضه و تقاضا نیز بر روند قیمت‌ها موثر است.

همچنین کارشناسان معتقدند، نزول قیمت‌ها تا انتهای هفته آتی نیز ادامه داشته باشد، البته در هفته‌های آینده نیز با توجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات اتفاقهای سیاسی و منطقه‌ای نیز بر روند بازار تاثیر بسزایی خواهد داشت.


بانک اطلاعاتی ساختمان | Consbank.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *