نشست بین‌المللی دربارهٔ اسیران فلسطینی با صدور ” بیانیه بغداد” به کار خود پایان داد

۲۳م آذر ،

elnashrah5-1.jpg

کنفرانس بین‌المللی “همبستگی با اسیران و بازداشت‌شدگان فلسطینی و عربی در بند زندان‌های اسرائیلی” با صدور بیانیه‌ای تحت عنوان “بیانیه‌ بغداد” به کار خود پایان داد و رای دیوان بین‌المللی دادگستری را دربارهٔ وضعیت اسیران فلسطینی و عربی خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی ایلاف، لبید عباوی، نماینده وزارت خارجه عراق به قرائت بیانیه پایانی این نشست بعد از دو روز بحث و بررسی تحت نظارت اتحادیه عرب پرداخت.

در این بیانیه تاکید شد به نام اتحادیه عرب درخواستی به سازمان ملل برای بررسی و صدور رای مشورتی از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری دربارهٔ وضعیت حقوقی اسیران فلسطینی و عربی در بند زندان‌های اسرائیلی ارائه شود.

در این بیانیه همچنین درخواست شد اشغالگران در قبال تجاوزات‌شان متعهد شوند.

در این بیانیه از سازمان ملل خواسته شد یک کمیته بین‌المللی حقیقت‌یاب را در زمینه بررسی اقدامات غیرانسانی اسرائیل در حق اسیران فلسطینی تشکیل دهد و به منطقه بفرستد.

همچنین در این بیانیه از هیات‌ها و سازمان‌های مربوطه خواسته شد تاریخ اسارت فلسطینی‌ها را مستندسازی کنند و کمپین بین‌المللی، انسانی و رسانه‌ای برای آزادی اسیران راه بیندازند.

در این نشست بر استفاده از راهکارهای حقوقی برای تحت پیگرد قرار دادن مسوولان اسرائیلی به سبب جنایت‌های جنگی و جنایت‌های ضدبشری که بر ضد اسیران فلسطینی صورت گرفته است، تاکید شد.

بیانیه بغداد از اتحادیه عرب خواست جهت تحویل مسوولان اسرائیلی که در این جنایت‌ها دست داشتند به دادگاه‌های کیفری و دادگاه‌های حقوق بشر وارد عمل شود.

این کنفرانس همچنین تشکیل صندوق عربی حمایت از اسیران فلسطینی و عربی و خانواده‌هایشان و فراهم سازی شرایط زندگی برای آزادگان فلسطینی را تصویب کرد و اتحادیه عرب، عراق و کشور فلسطین موظف به تدوین پیش نویس تشکیل صندوق و نحوه فعالیت آن و ارائه گزارشی از آن به نشست آتی سران عرب در مارس ۲۰۱۳ در قاهره شدند.

این کنفرانس همچنین از اتحادیه عرب خواست یک فرستاده بین‌المللی را برای پیگیری مسائل اسیران در محافل بین‌المللی تعیین کند.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *