نشست سه جانبه عراقچی، اشمید و شرمن برگزار شد

ایران > سیاست‌خارجی– ممتازنیوز:
نشست سه جانبه نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بر سر موضوع های باقیمانده دربارهٔ ˈبرنامه اقدام مشترکˈ (توافقنامه ژنو) در شهر ژنو سوییس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، این نشست میان سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه، ˈهلگا اشمیدˈ معاون کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «وندی شرمن» نماینده آمریکا در گروه ۱+۵ برگزار شد.

یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده هسته ای ایران پنجشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نشست سه جانبه میان اشمید، شرمن و عراقچی دربارهٔ مسایل باقیمانده برای اجرای توافق نامه ژنو برگزار شد و سپس نمایندگان ایران و آمریکا با یکدیگر نشست دوجانبه ای داشتند.

وی که خواست نامش بیان نشود، افزود: «وندی شرمن» در حال رفتن به مسکو، توقف کوتاهی در ژنو داشت و در این مدت، نشست های یاد شده انجام شد.

وی یادآورشد: نشست دوجانبه میان نمایندگان ایران و نماینده گروه۱+۵ (خانم اشمید) نیز آغاز شده است و ساعت ها به طول می انجامد.

ریاست هیات کارشناسی ایران با نماینده گروه ۱+۵ را عراقچی برعهده دارد. «حمید بعیدی نژاد» مدیرکل امور سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و نیز کارشناسانی از این وزارتخانه، سازمان انرژی اتمی و همچنین کارشناسان امور بانکی و نفتی او را همراهی می کنند.

خانم ˈهلگا اشمیدˈ ریاست هیات ۱+۵ را برعهده دارد و کارشناسان امور تحریم ها و هسته ای نیز وی را همراهی می کنند.

ایران و گروه ۱+۵ بعد از سال ها مذاکره، سوم آذرماه امسال به توافق نخستیه دست یافتند که براساس آن دو طرف باید اقدامات اعتمادساز را در مدت ۶ ماه انجام دهند. برای تعیین ساز و کار اجرای این توافق نامه تاکنون سه دور مذاکرات کارشناسی میان ایران و ۱+۵ برگزار شده است.

کارشناسان در آخرین نشست خود در ژنو، ۲۰ ژانویه (۳۰ دی ماه) را برای اجرای گام های متوازن دو طرف پیشنهاد کردند. کارشناسان ایران و ۱+۵ بعد از سه دور مذاکرات طولانی و فشرده، مقرر کردند دربارهٔ دو، سه مورد باقیمانده از جمله تاریخ اجرای توافق نامه، در سطح مدیران سیاسی تصمیم گیری شود.

در مذاکرات عراقچی و اشمید که هم اکنون در ژنو ادامه دارد، قرار است دربارهٔ موارد یاد شده تصمیم گیری شود.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *