نشست فوق‌العاده اوپک منتفی شد

جام جم آنلاین: وزیر نفت با تاکید بر اینکه قیمت ۱۰۰ دلار برای هر بشکه قیمتی عادلانه برای طلای سیاه است، اعلام کرد: با توجه به افزایش بهای نفت خام به بیش از ۱۰۰ دلار، برگزاری نشست فوق العاده اعضای اوپک منتفی شده است.

“رستم قاسمی”در پاسخ به این سئوال که آیا قیمت‌های فعلی نفت ۱۰۰ تا ۱۰۷ دلار برای تولیدکنندگان نفت جهان عادلانه است؟ گفت: به نظر می رسد نفت ۱۰۰ دلاری قیمتی عادلانه باشد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی بهای ۱۰۰ دلار برای هر بشکه نفت خام در قابل قبول است، در پاسخ به سئوال مهر درباره آخرین وضعیت برگزایر نشست فوق العاده اوپک، تصریح کرد: با توجه به افزایش بهای نفت به بیش از ۱۰۰ دلاری برگزایر نشست فوق العاده اعضای اوپک فعلا منتفی شده است.
 
این عضو کابینه دولت دهم همچنین از تاخیر در سفر هیات ایرانی به ترکیه خبر داد و افزود: این سفر بنا به دلایلی با تاخیر انجام خواهد شد.
 
همزمان با ادامه تنش‌های سیاسی در منطقه خاورمیانه، کاهش نگرانی‌ها از بهبود اقتصاد اسپانیا به عنوان چهارمین غول اقتصادی منطقه یورو، افزایش تقاضای نفتی چین و رشد اقتصادی آمریکا از دیگر محرک‌های افزایش قیمت جهانی نفت در چند روز گذشته بوده است.
 
در همین حال روز گذشته برای پنجمین روز متوالی به دنبال افزایش امیدواری‌ها نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی منطقه یورو، بهای نفت سبک آمریکا برای تحویل در ماه سپتامبر با ۸۲ سنت افزایش به بشکه‌ای ۹۰ دلار و ۱۳ سنت در هر بشکه رسید.
 
همچنین بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال نیز برای تحویل در سپتامبر با ۱۷ سنت افزایش به ۱۰۷ دلار و ۹۷ سنت در هر بشکه معامله شده است.
 
همزمان با افزایش قیمت طلای سیاه در بازار جهانی، بهای نفت خم سبک و سنگین ایران هم با افزایش چند سنتی روبرو شده است به طوری‌که برای نخستین بار در چند هفته گذشته قیمت نفت سبک ایران از مرز ۱۰۰ دلار در هر بشکه عبور کرده است.
 
مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران هم با انتشار گزارشی درباره آخرین وضعیت قیمت فروش نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران، اعلام کرد: ۲۸ ژوئیه سالجاری میلادی بهای نفت خام سبک صادراتی ایران در بازارهای آسیایی ۱۰۰ دلار و ۵۳ سنت در هر بشکه معامله شده است.
 
همچنین نفت خام سبک ایران ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی برای عرضه در بازارهای شمالغرب اروپا، حوزه مدیترانه و آفریقای جنوبی به ترتیب به ۹۹ دلار و ۶۴ سنت، ۹۷ دلار و ۴۳ سنت و ۹۹ دلار و سه سنت به مشتریان خارجی تحویل داده شده است.
 
در همین حال، بهای نفت خام سنگین ایران هم در یک هفته گذشته با افزایش چند دلاری در بازارهای چهار گوشه جهان معامله شده است به طوری‌که نفت خام سنگین ایران با بهای ۹۸ دلار و ۹۵ به مشتریان آسیایی فروخته شده است.
 
قیمت نفت خام سنگین ایران برای عرضه در بازارهای شمال غرب اروپا، حوزه مدیترانه و آفریقا به ترتیب به ۹۸ دلار و ۲۵ سنت، ۹۶ دلار و ۴۳ سنت و ۹۷ دلار و ۶۳ سنت معامله شده است.(مهر)


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *