نظارت ارشاد بر ۳۸ هزار سایت اینترنتی

جام جم آنلاین: در حال حاضر سایت‌های بسیاری در فضای مجازی فعالیت می‌کنند که از میان آنها تاکنون ۳۸ هزار سایت در سامانه ساماندهی وزارت ارشاد به ثبت رسیده است اما تنها به ثبت رسیدن در این سامانه از نظر رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال این وزارتخانه کافی نیست و به گفته وی علاوه بر لزوم ثبت سایت‌ها در سامانه ساماندهی، دریافت مجوز فعالیت فرهنگی دیجیتال از این مرکز نیز الزامی است.

حسن علیزاده در گفت‌وگو با جام‌جم در این باره گفت: بتازگی تیمی را به نام گروه رصد تعریف کردیم تا ۳۸ هزار سایت ثبت شده را بررسی کند زیرا بسیاری از صاحبان این سایت‌ها ادعا می‌کنند که مجوز دارند و مردم به خیال آن‌که این سایت‌ها در سامانه به ثبت رسیده‌اند به آنها اطمینان می‌کنند و اگر نظارتی بر اینها نباشد، مردم از این سایت‌ها به دلیل اطمینانشان لطمه بیشتری می‌خورند تا سایت‌هایی که به ثبت نرسیده‌اند.

به گفته وی، درحال حاضربرخی از سایت‌های شرط بندی فوتبال، همسریابی یا برخی از سایت‌ها که فعل مجرمانه دارند در حال فعالیت هستند، بنابراین صرف ثبت در سایت ساماندهی کافی نیست و مجوز فعالیت تلقی نمی‌شود.

رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال در مورد شبکه‌های اجتماعی هم گفت: این شبکه‌ها مانند تالار گفت‌وگو، بلاگرها و… باید دو ویژگی داشته باشند؛ اول این‌که در سامانه ساماندهی ثبت شوند و دوم آن‌که برای فعالیت از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال مجوز فعالیت فرهنگی دریافت کنند تا مشخصات آنها احراز شده و دچار مشکلات قضایی و حقوقی نشوند.

وی با اشاره به این‌که تاکنون نظارت بر شبکه‌های اجتماعی آن‌طور که باید جدی نبوده، گفت: اخیرا گروه رسانه‌های برخط در مرکز توسعه فناوری‌های دیجیتال ایجاد کرده‌ایم تا علاوه بر نظارت ایجابی بر فضای فرهنگی دیجیتال با تشکیل جلسات، مشکلات فعالان این بخش نیز حل شود.

فیلترینگ هوشمند می‌شود

علیزاده در پاسخ به این سوال که آیا برای بهبود وضع فیلترینگ سایت‌ها اقدامی صورت می‌گیرد یا خیر، هم گفت: وزارت ارشاد در کارگروه دوازده نفره فیلترینگ یک نماینده دارد و این کارگروه بر اساس قانون، مصادیق مجرمانه را تعریف کرده، تصمیم می‌گیرد.

وی افزود: سایت‌ها و وب‌سایت‌هایی که حاوی خشونت، سوء استفاده از کودکان، تصاویر غیراخلاقی و… باشد، توسط مردم گزارش می‌شود. همچنین وزارت ارشاد بتازگی گروه رصدی تشکیل داده که فضای مجازی را رصد و مواردی از مشکلات اخلاقی، امنیتی و سیاسی را پیگیری می‌کند و رصد سایت‌ها توسط دیگر نهادهای عضو کارگروه فیلترینگ نیز صورت می‌گیرد.

علیزاده تاکید کرد که هیچ یک از نهاد‌های عضو کارگروه فیلترینگ نمی‌توانند برای فیلتر کردن سایتی شخصا و به طور انفرادی اقدام کنند، در واقع گروه کارشناسی کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه موارد را به کارگروه اصلی که تحت ریاست دادستانی کل است، ارسال می‌کند و کار قضایی در مورد آن صورت می‌گیرد.

رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال اظهار کرد: فضای مجازی حوزه مهمی است که باید از آن مراقبت شود و در همه جای دنیا نیز از فیلترینگ استفاده می‌شود بنابراین بر لزوم فیلترینگ شکی نیست اما روش فیلترینگ ما به گونه‌ای است که برخی از سایت‌های مفید نیز همراه دامنه فیلتر، فیلتر می‌شود که اعتقاد داریم باید فیلترینگ هوشمند شود.

وی ضمن اظهار امیدواری برای استفاده از فیلترینگ هوشمند، افزود: شورای عالی مجازی یکی از وظایفش  ساماندهی قوانین در حوزه زیرساخت و در زمینه محتوا خواهد بود و امید می‌رود ظرف چند ماه آینده شاهد اتفاقات خوبی در این عرصه باشیم.

سیما رادمنش – گروه فرهنگ و هنر


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *