نظارت دقیقی بر تجویز آنتی بیوتیک ها توسط پزشکان وجود ندارد

سه شنبه ۲۶ اردیبهشت – ۱۲:۴۹:۰۷ ب.ظ

نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس

هشدار دبیر علمی سمینار عوامل ضد میکروبی ومقاومت به آنها:

بزرگنمایی:  

خبرگزاری آریا- دبیر علمی سمینار عوامل ضد میکروبی و مقاومت به آنها گفت: هزینه و طول دوره درمان برای بیماری که به علت مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها، با یک ارگانیسم مقاوم، عفونت پیدا می کند تا چندین برابر افزایش پیدا خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا، شهناز آرمین از برگزاری سمینار عوامل میکروبی و مقاومت به آن ها در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طی روزهای چهارم و پنجم خردادماه خبرداد و هدف از برگزاری این سمینار را گردآوری اطلاعات مربوط به وضعیت مقاومت در برابر عوامل آنتی میکروبیال دانست.
وی با اشاره به این که مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در کشور بیش از سایر عوامل، در ایجاد مقاومت های ضد میکروبی دخیل است، گفت: علاوه بر آنتی بیوتیک هایی نظیر آموکسی سیلین و سفالکسین که بدون نیاز به نسخه  پزشک در داروخانه ها عرضه می شوند، بر تجویز سایر آنتی بیوتیک ها توسط پزشکان نیز نظارت دقیقی وجود ندارد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: همچنین شاهد هستیم که پزشکان عمومی طیف وسیعی از آنتی بیوتیک ها را که به راحتی توسط متخصصان عفونی تجویز نمی شوند، در نسخه بیمارانشان می نویسند، در حالی که موارد بسیاری از این ها  اندیکاسیون ندارند.
این فوق تخصص عفونی اطفال، از کوتاهی برخی بیماران نیز گلایه کرد و گفت: گاهی هم آنتی بیوتیک به درستی تجویز می شود، اما بیمار دوره مصرف را به اتمام نمی رساند.
دبیر علمی سمینار عوامل ضد میکروبی و مقاومت به آنها درباره عوارض ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی اظهار کرد: بیماری که با یک ارگانیسم مقاوم عفونت پیدا می کند طبعا طول دوره درمان برای وی افزایش می یابد و هزینه ای که باید بپردازد به این علت که باید آنتی بیوتیک جدیدتری را مورد استفاده قرار دهد بیشتر می شود. در واقع می توان گفت یک سیکل معیوب درمانی ایجاد می شود که تبعات مخصوص به خود را دارد. 
 وی با بیان این که این سمینار ۸ امتیاز بازآموزی برای شرکت کنندگان به همراه خواهد داشت، عنوان کرد: گروه هدف این سمینار متخصصان عفونی، ریه، گوارش و جراحی  اطفال، نوزادان، داخلی، عفونی، پزشکان عمومی، داروسازان، پرستاران، ماماها و آزمایشگاهیان هستند.
بر اساس این گزارش سمینار عوامل ضدمیکروبی و مقاومت به آن ها در روزهای چهارم و پنجم خردادماه در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  به همت مرکز تحقیقات عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در دانشکده داروسازی واقع در بزرگراه نیایش برگزار و از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر میزبان متخصصان، پزشکان و دانشجویان داوطلب خواهد بود.

 

کد خبر: ۲۰۱۲۰۵۱۵۱۲۴۹۰۷۶۶۵


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ