نظام تأمین مالی باید در بخش عرضه اجرا شود

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

یک کارشناس مسکن با بیان اینکه هرچه میزان پرداختی وام به خریدار افزایش یابد به همان میزان قیمت خانه گران می شود، گفت: با تزریق پول به بخش عرضه (سازندگان مسکن) قطعا هم شاهد پایین آمدن‌ قیمت ها و هم ایجاد توازن در بخش عرضه و تقاضا خواهیم بود.

احمدرضا سرحدی، کارشناس مسکن در گفتگو با خبرنگاراقتصادی باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه نظام عرضه و تقاضا در بازار مسکن دچار اختلال شده است، اظهارداشت: کشور ما سالانه بطور متوسط به ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار واحد مسکونی جدید نیاز دارد در حالی که بطور مجموع بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تولید می شود، بنابر این فاصله ۶۰۰ هزاری سبب اختلال در بازار مسکن شده است.
وی به مسکن هم اشاره کرد و گفت: اگر این طرح بر اساس اهداف اولیه خود یعنی تولید حجم وسیعی از مسکن در بازده زمانی کوتاه پیش می رفت قطعا‌ً شاهد تحریک بازار و تعادل در نظام عرضه و تقاضا بودیم، اما هم اکنون آنچه که به نام مسکن مهر (حدود چهار میلیون واحد مسکونی) در حال ساخت است، بدلیل عدم برنامه ریزی و مکان یابی صحیح، یا نیمه کاره رها شده و یا در مناطقی ساخته شده است که متقاضی واقعی جهت استفاده ندارد.
وی ادامه داد: هم چنین هم اکنون شاهد عرضه مسکن مهر شهرهایی همچون پردیس و هشتگرد و حتی شهر جدید پرند هستیم که این مسئله قطعا علاوه بر منحرف کردن ایده مسکن مهر، سبب ورود دلالان و سوداگران به بازار عرضه می شود.
سرحدی با بیان اینکه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کلانشهر تهران وجود دارد، گفت: مالکان این واحدها به دلایل مختلفی همچون هزینه بالا، حاضر به عرضه واحدهای خود در بازار نیستند، اگر سیاست هایی همچون اخذ مالیات خانه های خالی و اجرای سیاست های تشویقی، اعمال شود،‌ قطعا کمک شایانی به افزایش حجم واحدهای مسکونی و توازن عرضه و تقاضا می کند.

** نظام تأمین مالی باید در بخش عرضه اجرا شود

سرحدی با بیان اینکه حوزه مسکن به حمایت مالی زیادی نیاز دارد، اظهار داشت: آنچه که در نظام تأمین مالی باید مورد توجه واقع شود حمایت مالی از بخش عرضه است.
وی ادامه داد: زیرا تا زمانی که حمایت مالی بصورت پرداخت وام به خریدار اعطا شود، شاهد افزایش روزانه قیمت مسکن خواهیم بود، در واقع هرچه میزان وام افزایش یابد به همان میزان، قیمت خانه گران می شود.
سرحدی با بیان اینکه بهتر است تسهیلات اعتباری در اختیار سازندگان واحدهای مسکونی در جهت افزایش حجم و تعداد  خانه، قرار گیرد ، تصریح کرد: با تزریق پول به بخش عرضه، بی شک حجم واحدهای مسکونی افزایش و درپی آن، تعادل در بازار ایجاد می شود.
انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *