نظرسنجی‌هایی که ادامه جابجایی آرا را نشان می‌دهد

محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در برنامه “چهره‌‌ به‌ چهره” رادیو معارف با بیان اینکه یک مشکل بخش فرهنگ این است که نمی‌دانیم تقاضا را چگونه هدایت کنیم، گفته است: من قبول ندارم که هنر ایرانی در داخل کشور خریدار ندارد . ما چقدر سینما داریم که در آن فیلم ایرانی نمایش داده شود. هم‌اکنون ۲۴۷ سینما داریم ولی قبلا ۳۰۰ سینما در کشور داشتیم. همچنین بر هر یک میلیون نفر ۴ سینما در کشور وجود دارد در حالی که در فرانسه برای هر یک میلیون نفر ۷۰ سینما و در کشور آمریکا برای هر یک میلیون نفر ۳۰۰ سینما وجود دارد. آیا تعداد سینماها در افزایش درآمد هنرمندان موثر نیست. رضایی افزود: یکی از کارهای لازم این است که تقاضای فرهنگ و هنر را افزایش دهیم و به کمک رایانه، سبد فرهنگی و هنری که در آن کتاب، سینما و آثار هنری باشد ایجاد کنیم. لذا ۵۰ درصد از هزینه سبد را مردم و ۵۰ درصد مابقی را دولت پرداخت خواهد کرد.

رضایی در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم هم با اشاره به تحریم ها و رابطه آن با شکوفایی اقتصادی گفت: این تحریم‌ها عمدتا دو مساله یعنی فروش نفت و جابجایی درآمدهای نفتی را هدف قرار داده و اقتصاد ما به دلیل متکی بودن برنفت، آسیب‌پذیر شده است؛ اما وقتی که صادرات غیرنفتی فراوانی داشته و تولید ملی را رونق دهیم، بسیاری از نیازهای خود را با کیفیت بهتر تولید می‌کنیم و تحریم‌ها نمی‌تواند مانع باشد؛ ولی ما نمی‌خواهیم همیشه تحریم‌ها ادامه یابد. در بحث‌های سیاست خارجی فضای جدیدی در روابط بین‌المل و منطقه ایجاد می‌کنیم و یک حرکت جدیدی را شروع می‌کنیم که تحریم‌ها هم روز به روز کاهش یابد و از سر راه ملت ایران برداشته شود.

خبر مهم در مورد نامزدهای نزدیک به اصلاح‌طلبان، اطلاعیه ستاد انتخاباتی حسن روحانی است که در آن اعلام شده که به منظور تعامل و همکاری بیشتر میان نیروهای ستادی آقایان دکتر عارف و روحانی بخشنامه‌ای از از سوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی به کلیه استان‌ها ابلاغ شدکه هر دو ستاد از هرگونه تخریب بپرهیزند و بر افزایش همکاری بین ۲ ستاد نیز تاکید شده است.

در همین حال خبرگزاری فارس مدعی شده است که عارف در حاشیه سفر به کرمانشاه در پاسخ به این سوال که آیا به نفع کسی کنار خواهید کشید یا نه؟ اظهار داشته: به نفع هیچ کاندیدایی کنار نمی‌روم و تا آخر در صحنه انتخابات خواهم ماند. سیدحسن رسولی سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف هم گفته است:”خبر کناره‌گیری عارف به نفع حسن روحانی از اساس کذب است”.

امروز عارف چندمین نامزدی بود که طعم مشکلات حمل و نقل کشور را چشید. سفر هوایی وی به استان ایلام و مناطق غربی کشور به دلیل نقص فنی هواپیما به مشکل خورد. پیش از پرواز هواپیمایی شرکت آسمان، با اعلام خلبان پرواز، نقص فنی در سیستم مشاهده شد که پس از گذشت نیم ساعت از مدت پرواز، اعلام پرواز شد. اما پس از ۱۰ دقیقه از پرواز هواپیما در فراز آسمان، بار دیگر با اعلام خلبان که ” هواپیما دوباره دچار نقص فنی شده است” مجبور به بازگشت به فرودگاه مهرآباد شد.

عارف می‌تواند از این خوشحال باشد که سید هادی خامنه‌ای در چناران گفته “اصلاحات در این دوره از انتخابات یک کاندیدا دارد که آن کاندیدا محمدرضا عارف است”. به گفته او، خود حسن روحانی نیز بارها گفته که اصلاح‌طلب نیست و مستقل به میدان آمده است.

محمدرضا نعمت‌زاده رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی هم درخصوص برخی اخبار منتشره مبنی بر کنا‌ره‌گیری احتمالی محمدرضا عارف به نفع حسن روحانی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار داشته: بنده چنین چیزی را نشنیده‌ام و اطلاعی هم از این موضوع ندارم. وی با بیان اینکه برخی بزرگان خواهان شکل‌گیری ائتلاف بین این دو بزرگوار هستند، گفته: باید منتظر بود و دید که چه اتفاقی در روزهای آینده رخ می‌دهد. آقایان روحانی و عارف از ائتلاف استقبال می‌کنند و آقای روحانی اصولا با این ائتلاف موافق است.

نعمت‌زاده در جایی دیگر در مورد ائتلاف عارف و روحانی دو کاندیدای اصلاح طلبان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشته: آقایان روحانی و عارف از این ائتلاف استقبال می‌کنند. آقای عارف در قزوین مواضعشان را اعلام کردند و روحانی نیز اصولی با این ائتلاف موافق است. باید مکانیزم کار برای ائتلاف آقایان روحانی و عارف فراهم شود.

در حالی که سخنان چند نامزد در مورد فضای امنیتی دانشگاه‌ها و فرهنگ کشور مورد انتقاد دولت قرار گرفته و پاسخ دولت در این مورد منتشر شده است، حسن روحانی در شبکه ی ۴ وی با انتقاد از دولت فعلی گفته است: طی سال‌های اخیر خیلی‌ها را منزوی کردند خیلی از اساتید را به خاطر اینکه به فلانی رای داده‌ است را کنار گذاشتند در حالی که باید دست تمام افرادی را که پای صندوق رای رفتند را بوسید. افراد زیادی بازنشسته و اخراج شدند حتی نیروهای ارزشمند و الماسی بودند که آنها را به خاک افکندند و فکر کردند با این کار هنر کرده‌اند. بسیاری از نخبگان از کشور خارج شدند نباید بگذاریم این اتفاقات بیفتد.

سعید جلیلی که از معدود نامزدهایی است که معتقد به باز بودن فضای دانشگاه‌ها است امروز مورد حمایت سلیمانی وزیر سابق ارتباطات قرار گرفته است که با ادعای این که هر چند قریب به ۷۰ درصد از سایت‌های خبری کشور در اختیار کاندیداهای دیگر است، از این مساله احساس ناراحتی کرده است. جالب این است که در حالت عادی، هر نامزد باید به طور متوسط ۱۲ درصد فضای رسانه‌ای کشور را در اختیار داشته باشد، ولی آقای سلیمانی از سهم سی درصدی سایت‌ها و سهم به مراتب بیشتر از خبرگزاری‌ها ناراضی است!

در مورد ائتلاف پیشین ۲+۱ این نکته گفتنی است که علا‌الدین بروجردی از اعضای ستاد ولایتی درباره ائتلاف سه‌گانه اصولگرایان گفته “تصمیمی که الان گرفته شده تا ائتلاف صورت نگیرد، تصمیمی منطقی است، چون هرکدام از این سه نفر مخاطبان خاص خودشان را دارند و این امر موجب تشویق بیشتر مردم برای شرکت در انتخابات می‌شود. برای ائتلاف تا دقیقه ۹۰زمان وجود دارد.

در چنین فضایی که چندین نامزد مدعی شرایط مناسب خود در انتخابات هستند، نظرسنجی‌ها و به طور مشخص نظرسنجی خبرگزاری ایلنا و یک نظرسنجی در بین دانشجویان خبر از جایگاه بهتر آقایان رضایی، روحانی و عارف می‌دهد.

به نظر می‌رسد آرای این سه نامزد به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. نظرسنجی ایلنا بهترین جایگاه را متعلق به محسن رضایی می‌داند. مساله‌ای که نظرسنجی‌های شهرستانی هم تا حد زیادی آن را تائید می‌کند. تبلیغات و ضد تبلیغات و ارائه برنامه‌های نامزدها در کمتر از یک هفته باقی مانده تا پایان مهلت قانونی تبلیغات باز هم آمار را بالا و پایین خواهد کرد.

نوشته نظرسنجی‌هایی که ادامه جابجایی آرا را نشان می‌دهد اولین بار در ممتازنیوز، پورتال جامع آموزشی اطلاع رسانی کشور ، مجله اینترنتی ، خبر ، ورزش ،تکنولوژِی News,Sport پدیدار شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ