نقاشی دارو می‌شود

جام جم آنلاین: نقاشی تنها وسیله تشخیص و ناسازگاری کودک نیست، بلکه وسیله درمان موثر هم محسوب می‌شود.

نقاشی به عنوان وسیله‌ای برای روان‌درمانی کودکان ناسازگار، نابهنجار و عقب‌مانده آموزشی مناسب است و نتیجه‌ای هم که از این کار حاصل می‌شود بسیار موثر است زیرا نقاشی به کودک امکان می‌دهد قدرت و قابلیت خلاقیت خود را بشناسد و در نتیجه حل مشکلات برایش آسان‌تر جلوه می‌کند.

نقاشی زبانی است که برای کودکان کمتر از ۱۰ ساله موثر‌تر از صحبت کردن است. زیرا ساختار زبان گفتاری چنان پیچیده است که کودک خردسال نمی‌تواند به چالاکی از آن صحبت کند.

او بویژه هنگامی که می‌خواهد با یک بزرگسال صحبت کند می‌کوشد به طریق صحیح و قابل فهمی مطالب خود را بیان دارد، ولی از آنجا که خیلی کم با اصطلاحات زبان گفتاری آشناست مجبور است ساکت بماند و چیزی نگوید در حالی که خیلی چیزها برای گفتن دارد، اما زبان رسم و نقاشی برای کودک متناسب‌تر و از نظر او دارای محتوای بیانی آگاهانه و ناآگاهانه بیشتری است بنابراین نقاشی، وسیله بیانی ممتازی است و این دیگر بستگی به بزرگسالان دارد که بتوانند از آن به نحوی هوشمندانه استفاده کنند.

همچنین نقاشی‌های کودکان به ما نشان می‌دهد وی خود را چگونه می‌بیند، چگونه متحول می‌شود و چگونه با جهان پیرامون خود مرتبط می‌شود.

قبل از هر چیز نقاشی کودکان را باید یک پیام بنیادی تلقی کنیم و اگر بتوانیم این پیام را که هر بار منحصر به فرد است از رمز درآوریم و درک کنیم، خواهیم توانست روابط خود را با کودک غنی سازیم و در راه حفظ تعادل عاطفی ـ روانی کودکمان بکوشیم.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ