نقش اوباما در حمله سایبری به ایران

نیویورک تایمز در گزارشی به نقش جرج بوش، رژیم صهیونیستی و همچنین باراک اوباما در حملات سایبری بر علیه جمهوری اسلامی پرداخته است.

به گزارش جهان به نقل از دانشجو روزنامه نیویورک تایمز چاپ واشنگتن، با انتشار گزارشی در شماره روز جمعه (۱ ژوئن/ ۱۲ خرداد) خود از دستور رئیس‌جمهور آمریکا برای حملات ویروسی به تأسیسات جمهوری اسلامی خبر داد. نیویورک تایمز به نقل از منابع اطلاعاتی خود می‌نویسد که یکی از این حملات، حمله ویروس استاکس‌ نت در سال ۲۰۱۰ میلادی به تأسیسات اتمی جمهوری اسلامی بوده است.

نویسنده این گزارش می‌گوید که گزارش خود را بر اساس مصاحبه‌هایی در یک سال و نیم گذشته با مقامات سابق و فعلی در دولت‌های آمریکا و اسرائیل و دولت‌های اروپایی نوشته است.

به دلیل محرمانه بودن جزئیات این طرح، هیچ یک از مقامات فوق حاضر نشده‌اند نام‌شان در گزارش نیویورک تایمز بیاید.

ویرس استاکس نت در سال ۲۰۱۰ میلادی با آلوده کردن سیستم‌های کامیپوتری بخشی از تأسیسات نیروگاه اتمی بوشهر، فعالیت این نیروگاه را در آستانه بهره‌برداری از آن مختل کرد. در ادامه این گزارش آمده است که رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۰ پس از برملا شدن حمله ویروسی استاکس نت به تأسیسات اتمی بوشهر، عملیات سایبری علیه جمهوری اسلامی با کد بازیهای المپیک را سرعت بخشیده است.

گزارش تازه این روزنامه معتبر آمریکایی در حالی منتشر شده است که هنوز یک هفته نیز از خبر انتشار «پیچیده‌ترین» ویروس یارانه‌ای با عنوان فلیم یا زبانه آتش در ایران نگذشته است.

به گفته کارشناسان، کدهای ویروس فلیم ۲۰ بار بیشتر از ویروس استاکس‌نت و ۱۰۰ بار بیشتر از ویروس‌های معمول در سرقت اطلاعات اینترنتی است. 

طرح حمله سایبری به تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در ایران اولین بار در زمان ریاست جمهوری جرج بوش با اسم رمز «بازی‌های المپیک» آغاز شده است.

به گزارش نیویورک تایمز، باراک اوباما در نخستین ماه‌های کار در کاخ سفید در «حکمی محرمانه» تصمیم گرفته است که این طرح در دولت او هم ادامه بیابد.

نیویورک تایمز دلیل افشای طرحی را که بعدا توسط کارشناسان سایبری «استاکس‌نت» نام گرفت «خطایی در برنامه‌ریزی» عنوان کرده است که باعث شده کرم یارانه‌ای مذکور از تاسیسات نطنز در ایران خارج شده و از طریق اینترنت در سراسر جهان منتشر شود.

پس از این اتفاق تصادفی بود که کارشناسان امنیت سایبری دنیا به وجود این کرم پی برده و نام استاکس‌نت را به آن دادند.

پس از به اصطلاح «فرار» استاکس‌نت از تاسیسات نطنز، اوباما جلسه‌ای با مشاوران خود ترتیب می‌دهد و چون شواهد حاکی از آن است که کارشناسان ایرانی چیز زیادی از این طرح نمی‌دانند و کرم یارانه‌ای اثری مخرب بر تاسیسات ایران داشته تصمیم می‌گیرد که طرح ادامه یابد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، دو سه هفته پس از این حکم آقای اوباما، نسخه‌ای جدیدتر از این کرم یارانه‌ای و پس از آن هم یک نسخه دیگر به نطنز حمله کرده است.

نیویورک تایمز پیشتر هم در دی‌ماه سال ۱۳۸۹ در گزارشی مشابه از همکاری آمریکا و اسرائیل برای حمله سایبری به تاسیسات اتمی ایران خبر داده و گفته بود که ویروس استاکس‌نت ابتدا در کوره اتمی دیمونای اسرائیل تست شده است.

به گزارش این روزنامه، کوره هسته‌ای دیمونا به مدت دو سال به «آزمایشگاهی» برای اطمینان از کار کردن بدافزار استاکس‌نت تبدیل شده بود.


BarackObama.ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *