نقش محوری مسکن مهر در بروز تورم

گردآوری توسط گروه عمران ممتازنیوز

به گزارش ممتاز به نقل از تسنیم، هرچند تأمین مسکن جهت اقشار ضعیف جامعه لازم و ضروری می‌باشد ولی تأمین مالی آن، که از طریق خطوط اعتباری بانک مرکزی صورت گرفته منجر به افزایش بدهی بانکها به بانک مرکزی گردیده است.

 بر اساس آمارهای انتشار یافته توسط بانک مرکزی بدهی بانک‏ها به بانک مرکزی طی سه سال حدود ۳۲۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که با ضریب فزاینده ۷/۴ سبب افزایش نقدینگی در اقتصاد شده است.

با توجه به اینکه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی یکی از منابع پایه پولی می‌باشد؛ این امر منجر به افزایش پایه پولی شده که با در نظر گرفتن ضریب نقدینگی (رشد ضریب نقدینگی تا ۷/۴)، منتج به افزایش شدید نقدینگی در جامعه گردیده است.

در سال‏های قبل نرخ ارز با توجه به اختلاف تورم داخلی و خارجی تعدیل نگردیده و از طرف دیگر جهت جلوگیری از افزایش قیمت‌ها میزان واردات کشور افزایش ‏یافته است.

رشد نقدینگی در جامعه همراه با افزایش تحریم‌های غرب علیه ایران، کاهش نرخ سود سپرده‌ها بدن توجه به بازدهی سایر بازارها، عدم هدایت نقدینگی به‌سمت سرمایه‏گذاری مولد و رفتارهای سوداگرانه اشخاص منجر به حرکت نقدینگی به‌سمت بازارهای پربازده مانند ارز، سکه طلا و مسکن  گردید و  منجر به افزایش شدید نرخ ارز گردید.

شایان ذکر است همزمان با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها و عدم پرداخت سهم تولید از افزایش قیمت حامل‌های انرژی، کاهش درآمدهای ارزی و واردات (به‌دلیل تحریم خرید نفت ایران) و همچنین مشکل نقل و انتقال ارز منجر گردید بنگاه‌ها درخصوص تأمین مالی خود با مشکل مواجه شده کمتر از  ظرفیت اسمی خود فعالیت کنند.

اقتصاد بانک‌محور و فشار تأمین مالی به‌عهده بانک‌ها، پرداخت تسهیلات تکلیفی و عدم بازپرداخت تسهیلات توسط تسهیلات گیرندگان به‌دلیل مشکلات تولیدی و یا سبب کاهش نرخ واقعی سود تسهیلات، منجر به افزایش سطح مطالبات غیرجاری بانک‌ها و کندی گردش نقدینگی گردید.
بنابراین ملاحظه می‌شود که، رشد بالای نقدینگی ناشی از تأمین مالی مسکن مهر از طریق پایه پولی و تورم ناشی از آن و تأثیر آن بر افزایش نرخ ارز، از جمه عوامل تورم بوده است.

در واقع تغییرات نرخ ارز گرچه در تورم مؤثر بوده لکن خود معلول سببهای مهمتری بوده است که از اهم آنها می‌توان به تأمین مالی مسکن مهر از طریق منابع بانک مرکزی و بسته سیاستی و نظارتی سال ۱۳۹۰ در تکلیف بانک‌ها برای کاهش سود سپرده‌ها اشاره نمود.

آخرین خبرها
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *