نقش “هواشناسی” در رابطه با مدیریت “خشکسالی”

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

در سال های اخیر برنامه های توجیهی و پیشنهادی سازمان هواشناسی و کشاورزی در زمان مناسب، نقش موثری در مدیریت خشکسالی داشته است.

به گزارش ممتاز به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران از سازمان هواشناسی کشور، احتمال وقوع خشکسالی ها در ایران بین ۱۰% تا ۱۵% است و از وقایع نادر به حساب نمی آید بنابراین افزایش آگاهی عموم مردم نسبت به پدیده خشکسالی می تواند در کاهش خسارات نقش موثری داشته باشد.

براساس این گزارش ممتاز به نقل از، در سال های اخیر با برنامه های توجیهی و پیشنهادی توسط بخش های مختلف هواشناسی و کشاورزی در زمان مناسب به کشاورزان و دامداران جهت مقابله با خشکسالی ارائه شده که نقش موثری داشته است.

گفتنی است، در کشاورزی بسیاری از مواقع با مدیریت صحیح، آثار خشکسالی و سایر بلایای طبیعی قابل کنترل می باشند و با روش های مناسب و شناخته شده می توان آثار بلایای طبیعی را کاهش داد.

شایان ذکر است، تغییر الگوهای کشت تغییر روشهای آبیاری، استفاده از ارقام مقاوم، توجه به پیشنهاد های مروجین کشاورزی و پیشنهاد های هواشناسی کشاورزی، ارتباط با مراکز تحقیقاتی و مشاوره جهت انتخاب نوع کشت، بیمه محصولات کشاورزی راهکارهای مناسبی جهت حفظ و بقای اقتصاد کشاورزی خواهند بود.
انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ