نقش ورزش در پیشگیری از دیابت در بانوان

تیر ۱۴۰۳
ممتاز نیوز : نقش ورزش در پیشگیری از دیابت، فشارخون بالا و بیماری های قلبی بدیهی است…

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از سیمرغ ؛ فعالیت فیزیکی معمولی که روزانه شامل ۶۰۰۰ قدم یا بیشتر باشد، سلامتی زنان در دوران میانسالی را بهبود می دهد. زیرا ورزش و یا فعالیت معمولی روزانه با این میزان تحرک، خطر ابتلا به دیابت و سندرم متابولیک را در زنان میانسال کاهش می دهد.

سندرم متابولیک یکی از عوامل خطرساز در بیماری های قلبی- عروقی است و با علایمی همچون بزرگی اندازه دور کمر، پرفشاری خون و کلسترول بالا همراه است. این اختلال همچنین می تواند سبب ابتلا به دیابت نوع دو گردد.

نقش ورزش در پیشگیری از دیابت، فشارخون بالا و بیماری های قلبی بدیهی است اما این مطالعه نشان می دهد که فعالیت فیزیکی معمولی و روزمره و در واقع داشتن یک الگوی زندگی فعال، برای ارتقای سلامت زنان در دوران میانسالی کافی است.

محققان برای انجام این پژوهش، ۲۹۲ زن برزیلی در سنین ۴۵ تا ۷۲ سال (میانگین سنی ۵۷ سال) را مورد بررسی قرار دادند. زنان مورد مطالعه از یک گام شمار استفاده کردند و تعداد قدم های روزانه آنها به مدت ۷ روز ثبت شد. همچنین میزان کلسترول خون، قند خون، دور کمر و دور باسن (به منظور بررسی چاقی شکمی که یک عامل خطرساز در ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی- عروقی است) مشخص گردید. سپس پژوهشگران این زنان را به ۲ گروه غیر فعال (کمتر از ۶۰۰۰ قدم در روز) و فعال (بیشتر از ۶۰۰۰ قدم در روز) تقسیم نمودند.

نتایج نشان داد که میانگین تعداد قدم های روزانه به طور کلی ۵۲۵۱ قدم، در گروه فعال (۳۲ درصد زنان) میانگین ۹۰۵۶ قدم و در گروه غیر فعال میانگین ۳۴۷۲ قدم بود. همچنین مشخص گردید که یک ارتباط آماری قابل توجه بین فعالیت فیزیکی و عوامل خطرساز برای سلامتی وجود دارد. به عنوان مثال فعالیت فیزیکی کم با مصرف دخانیات، بالا بودن شاخص توده بدن و بزرگ بودن اندازه دور کمر و دور باسن همراه بود. در زنان گروه غیر فعال؛ اضافه وزن، چاقی و اندازه دور کمر بیشتر از ۸۸ سانتی متر، دیابت نوع دو و سندرم متابولیک بیشتر ملاحظه شد.

محققان این طور نتیجه گرفتند که فعالیت فیزیکی عادی و روزمره، به ویژه ۶۰۰۰ قدم یا بیشتر پیاده روی در روز با کاهش خطر بیماری های قلبی- عروقی و دیابت در زنان میانسال (یائسه و غیر یائسه) همراه است. ۶۰۰۰ قدم تقریبا معادل ۱ ساعت پیاده روی می باشد. تحقیقات نشان داد که استفاده از گام شمار با فعالیت فیزیکی بیشتر، کاهش وزن و کاهش فشارخون همراه است.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.