نمایشگاه نقاشی خط رضا رینه ای در فرهنگسرای نیاوران

دوشنبه ۲۲ خرداد – ۱۱:۵۲:۴۶ ق.ظ

نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس

پنجشنبه ۲۵ خرداد گشایش می یابد؛

بزرگنمایی:  

خبرگزاری آریا- عصر پنجشنبه ۲۵ خرداد ماه ،نمایشگاه نقاشی خط رضا رینه ای در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران گشایش می یابد .
به گزارش خبرگزاری آریا، رینه ای در این نمایشگاه ۳۵ اثر نقاشی خط را به معرض دید عموم قرار می دهد . آثار این نمایشگاه در اندازه های ۱۱۰ در ۱۵۵  و۱۰۰ در ۷۰ سانتی متربا تکنیک رنگ روغن و اکرلیک همراه با ورق طلا خلق شده اند .
در این آثار، خوشنویسی به صورت سیاه مشق و کتیبه بسیار قوی ظاهر شده و در ارتباط تنگاتنگ فرمی و محتوایی با مینیاتور ایرانی، کمپوزیسیونی خاص و متفاوت را پدید آورده است . 
رینه ای از اشعار شعرای کلاسیک ایرانی همچون سعدی ،حافظ،مولانا … برای به تحریر در آوردن سیاه مشق هایش استفاده کرده،  نکته جالب توجه در آثار این دوره رضا رینه ای تلفیق صورت های مینیاتور با اندام های پوشیده از سیاه مشق است که وی صورت مینیاتور را بر اساس قطعه شعرخوشنویسی شده از یک دوره خاص ،برگزیده است گویی این حروف و کلمات از عالم معناست که جایگزین رنگ و نقوش شده اند .
سبک به کار رفته دربیشتر نقاشی خط ها از دوره مکتب اصفهان و طراحی های رضا عباسی ست و در شیوه و اجرای خوشنویسی نیز از شیوه های مختلف دوره صفوی ،قاجار بویژه میرزا غلامرضا اصفهانی و دوره معاصر استفاده شده که با لحن شخصی هنرمند ترکیب شده و بر روی بومش نقش بسته است .
رضا رینه ای متولد ۱۳۴۷ تهران است. وی دارای مدرک دکترای هنر از شورای ارزشیابی هنر کشور و همچنین درجه استادی انجمن خوشنویسان ایران می باشد . رینه ای فارغ التحصیل رشته نقاشی با گرایش هنرهای ایرانی و نگارگری از دانشکده هنر تهران است . او مبدع شیوه نوین در ترکیب بندی خوشنویسی و نگارگری و تذهیب بر پایه آثار کلاسیک در نگاهی نو است که در سال ۱۳۸۸ نمایشگاهی از این آثار را در گالری امروز به نمایش گذاشت . وی تا کنون در نمایشگاه های انفرادی و گروهی متعددی از جمله گالری والی ،گالری سیحون،موزه رضا عباسی ،گالری امروز ، باشگاه ایرانیان دوبی ، تاجیکستان،انگلستان ،مراکش و… شرکت داشته است .
نمایشگاه نقاشی خط رضا رینه ای تا تاریخ یکم تیرماه در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران برپاست و علاقمندان می توانند همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ (روزهای تعطیل ۱۴ تا ۱۹ ) از این آثار در فرهنگسرای نیاوران واقع در انتهای خیابان پاسداران ،رو به روی پارک نیاوران دیدن نمایند .

 

کد خبر: ۲۰۱۲۰۶۱۱۱۱۵۲۴۶۸۵۹


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *