نمایشگاه نقاشی و تذهیب دو هنرمند ایرانی در خارج از کشور برپا می شود

‘عزیزالله گلکارزاده’ روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: با همکاری وزارت امور خارجه، نمایشگاهی از تابلوهای نقاشی و نقاشیخط خودم به همراه آثار تذهیب و تشعیر همسرم ‘پوران ملکی’، مهر ماه در کردستان عراق و گرجستان برگزار خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر این، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی زمینه عرضه این آثار را در کشور سوئد فراهم کرده است که زمان آن نمایشگاه دی ماه خواهد بود.

این هنرمند و مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: البته دو نمایشگاه نیز در شهرستان همدان و کردستان به اختلاف ۱۰ روز در دی ماه، از آخرین کارهای نقاشی و نقاشیخط من و همسرم برپا می شود.

گلکارزاده درباره این آثار توضیح داد: بین ۷۰ تا ۸۰ تابلو در ابعاد ۱ و نیم متر تا ۲ متر در نمایشگاه های داخلی به روی دیوار می رود. اما به خاطر مشکلات حمل و نقل برای نمایشگاه های خارج از کشور، ۳۰ تا ۴۰ تابلو از آثار در اندازه های کوچکتر مثل ۷۰ در ۵۰ و ۷۰ در ۱۰۰ استفاده خواهیم کرد.

وی توضیح داد: در تابلوهای نقاشیخط تلاش می کنم در کنار استفاده از خطوط، از فرم و مفاهیم انتزاعی هم استفاده کنم تا مخاطب خارجی اگر نمی تواند مفهوم خطوط و نوشته ها را درک کند از فرم و شکل آثار لذت ببرد.

این هنرمند نقاش و خوشنویس بیان کرد: تابلوهای نقاشیخط شامل اشعار بزرگان ادبیات فارسی و آیات قرآن است و رنگ و بوی معنوی دارد و در آثار نقاشی هم انسان ها، طبیعت و مناظر ایران سو‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژه کار قرار گرفته اند.

گلکارزاده آثار نقاشی را شامل تکنیک اکرولیک و ترکیب مواد معرفی کرد و گفت: در میان آثار ‘پوران ملکی’ مینیاتور مثل تابلوهای گل مرغ و طرح هایی شامل تذهیب و تشعیر به چشم می خورد.

به گفته وی، برگزاری نمایشگاه هنری از آثار سنتی و اصیل ایرانی در کشورهای مختلف، باعث آشنایی و معرفی هنرمندان و هنر ایران زمین به سایر کشورها می شود و روشی برای تقویت ارتباطات ایران با کشورهای دیگر خواهد بود.

این دو هنرمند پیش از این نیز چندین نمایشگاه مشترک در کشورهای مختلف چون آمریکا، فنلاند، قبرس و امارات عربی متحده برپا کرده اند.

فراهنگ ** ۹۱۷۳ ** ۱۰۷۱

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۵۸۹۲۶


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ