نمایندگان زن بیشتر فعالیت کرده و کمتر حرف می‌زنند/مردم در انتخابات دور دوم مشارکت حداکثری دارند

در گفت‌وگو با برنا عنوان شد

نماینده مردم تهران گفت: در روزهای پایانی انتخابات مجلس نهم، مردم با مشارکت حداکثری، تکلیف انقلابی خود را انجام می‌دهند.

فاطمه آلیا نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی برنا با اشاره به این مطلب که مردم طعم گوارای حضور خود در دور اول انتخابات مجلس نهم را در مذاکرات ۵+۱ مشاهده کردند، اظهار داشت: تاثیر حضور گسترده مردم در انتخابات ۱۲ اسفند، باعث افزایش اقتدار هیات مذاکره کننده ایرانی شد و گروه ۵+۱ و سایر کشورها، همچنین استکبار جهانی وقتی شاهد پشتوانه مردمی نظام شدند، در روش های غیر منطقی خود تجدید نظر کرده و نتیجه مذاکرات مانند پیروزی، برای ملت ایران بدست آمد.
 
وی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری در زمینه انتخابات مجلس نهم افزود: بنا به فرمایش رهبر فرزانه انقلاب، انتخابات هنوز تمام نشده و بخشی از این حرکت انقلابی مردم باقی مانده و ناتمام است و مردم باید کار را در روز ۱۵ اردیبهشت تمام کنند.

آلیا با بیان این مطلب که تاثیر دور دوم انتخابات کمتر از مرحله اول نخواهد بود، بیان کرد: شرکت در انتخابات در درجه اول اطاعت از رهبری و در درجه دوم تکلیف شرعی و ملی طبق قانون اساسی است و نیز حضور مردم در دور دوم مذاکرات ۵+۱ و ایران در سوم خرداد موثر خواهد بود.

نماینده مردم تهران با ذکر این نکته که شور و نشاط انقلابی در هفته منتهی به انتخابات اوج گرفته است، ادامه داد: در روزهای پایانی انتخابات مجلس نهم، مردم با مشارکت حداکثری، تکلیف انقلابی خود را انجام می دهند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که حضور کم نمایندگان خانم در مجلس نهم چه تاثیراتی خواهد داشت، گفت: اگر چه قانون اساسی برای مجلس قائل به تفکیک جنسیتی نیست و در به شایسته سالاری و توانمندی اتوجه دارد و انتخابات ما یک رقابت آزاد است و هرکسی اعم از زن و مرد که به مجلس راه پیدا می کند، باید برای آحاد مردم فعالیت کرده و قانون گذاری کند، اما حضور زنان در مجلس چه در کشور ما و چه در کشورهای دیگر یک شاخص است.
 
آلیا با اشاره به این مطلب که زنان در همه مقدرات سیاسی کشور نقش اساسی دارند، بیان کرد: اگر چه خانم ها در گرم کردن تنور انتخابات و در هیات های اجرایی و نظارت حضور فعالی دارند، اما نماینده های خانم باید به اندازه های متناسبی با نمایندگان کل مجلس بوده و نسبت قابل قبولی داشته باشد.

وی با فرض بر این مطلب که تمام ۸ کاندیدای خانم در دور دوم انتخابات مجلس نهم رای بیاورند، افزود: اگر همه خانم های نامزد هم رای بیاورند، با ۳ نفری که مرحله اول رای آورند، مجموعا ۱۲ نفر می شوند که نسبت به مجلس هفتم که ۱۳ خانم حضور داشتند، یک نفر کمتر خواهند بود.

نماینده مردم تهران با اظهار امیدواری که حداقل ۱۰- ۱۲ خانم در میان نمایندگان راه یافته به مجلس نهم در دور دوم انتخابات باشند، تصریح کرد: خانم ها بیشتر فعالیت کرده و کمتر حرف می‌رنند. ممکن است برخی در بعضی حوزه ها بیشتر حرف بزنند و کمتر عمل کنند. نمایندگان زن هم در کمیسیون‌های تخصصی و هم در فراکسیون‌های مجلس افراد موثری بوده و نقش اساسی دارند. همچنین در فعالیت‌های حوزه انتخابیه هم از نظر ارتباطات مردمی، کارنامه درخشانی از لحاظ مراجعات مردم دارند.
 
وی در پایان متذکر شد: مردم به هر کسی که رای بدهند، قابل احترام است.


آخرین اخبار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ