نهادینه نمودن مفهوم ولایت در جشنواره ˝طواف تا ولایت˝

سهشنبه ۱۶آبان به نقل از منبع ذکر شده در انتهای خبر در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

شاه‌آبادی در اختتامیه جشنواره ˝طواف تا ولایت˝ تاکید نمود

معاون امور هنری وزیر ارشاد گفت: تردیدی نمی باشد که نقش واقعی جشنواره ˝طواف تا ولایت˝ حمایت، هدایت و حرکت جامعه هنری برای نهادینه کردن مفهوم عمیق ولایت در جامعه است.

به گزارش تفسیری هنرآنلاین، آیین اختتامیه وی‍ژه برنامه طواف تا ولایت با حضور حمید شاه آبادی، کیوان سهرابی، علی حسینی، داود احمدی نژاد و جمعی از هنردوستان شامگاه روز گذشته در مجموعه فرهنگی هنری انقلاب اسلامی برج آزادی برگزار شد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: خوشحالم سومین گام در جشنواره طواف تا ولایت به ایستگاه آزادی رسید و در این ایام فرخنده به پایان می رسد. دو سال پیش که بحث این جشنواره بود می‌گفتند معاونت هنری این همه جشنواره‌های مختلف دارد و این جشنواره بها‌ای اضافی است، اما این دوستان توجه نداشتند که رکن رکین نظام ما ولایت است و این جشنواره هم بر همین مبنا تعریف شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: اشاره خانم فاطمه زهرا (س) به ولایت هم همین است. ایشان می فرماید که مَثُل امام مثل کعبه است که مردم باید دور آن طواف کنند. مسلمان شیعه باید امام خود را بشناسد و از ولایت حفاظت و پاسداری کند.

شاه آبادی با اشاره به مقام والای امامت افزود: پیامبران مقام نبوت دارند، اما حضرت ابراهیم(ع) و حضرت محمد(ص) مقام امامت را نیز دارند که این مقام مقام ولایی است، باید جامعه به این سو هدایت شود که گرد آن بچرخد.

معاون امور هنری ابراز کرد: در روز عید قربان، قربانی اسماعیل به دست ابراهیم عین مقام تبعیت و ولایت پذیری است. سبب نجات شیعه و سعادت جامعه شیعه هم نعمت ولایتی است که آن را از سرچشمه غدیر داریم.

وی ولایت را متاع ارزشمند جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: هر وقت قدرش را دانستیم بهره‌اش را برده‌ایم وهر وقت مساحمه کردیم، ضربه اش را خورده‌ایم.

شاه آبادی با بیان اینکه مردم ما مردم ولایت پذیری می باشند گفت: هنرمند ما هم باید ارزشمندترین دارائی این نظام را با زبان هنر بیان کند، فلسفه این جشنواره هم پاسداشت عمین دارائی و طواف تا ولایت است.

وی تاکید کرد: اگر مردم کوچکترین فاصله ای از ولایت بگیرند که در این سی سال نگرفته اند، این فاصله را دهان اژدهایی دشمن پر می کند. تردیدی نمی باشد که نقش واقعی جشنواره طواف تا ولایت حمایت، هدایت و حرکت جامعه هنری برای نهادینه کردن مفهوم عمیق ولایت در جامعه است.

شاه آبادی با ارزشمند شمردن تلاش استان ها در برگزاری این برنامه گفت: در واقع این تلاش، تلاشی برای زنده نگه دشتن مفهوم ولایت است و مجموعه آزادی پایگاه این حرکت شده و انتظار می رود برای برگزاری برنامه سال آینده برنامه‌ریزی‌ها از یک ماه دیگر شکل بگیرد و به آثار نو و تازه که با مفاهیم مورد نظر مطابقت داشته باشد، توجه ویژه‌ای شود.

وی در خاتمه با اشاره به مجوعه فرهنگی هنری انقلاب اسلامی برج آزادی گفت: مجموعه آزادی گنجینه ظرفیت های ناشناخته هنری است که باید از این ظرفیت به درستی استفاده شود.

در ادامه این برنامه شاه‎علی؛ مدیر مجموعه فرهنگی هنری انقلاب اسلامی برج آزادی از شاه آبادی خواست شرایط به گونه‌ای فراهم شود که برنامه های فرهنگی – هنری بیشتری برای شناساندن این مجموعه به مردم در نظر گرفته شود و برج آزادی به دبیرخانه دائمی جشنواره طواف تا ولایت تبدیل شود.

همچنین در این مراسم کیوان سهرابی، دبیر وی‍ژه برنامه طواف تا ولایت گفت: برای برگزاری این جشنواره در سال‌های گذشته فراخوان می دادیم و آثار را جمع می کردیم و بخش رقابتی داشتیم. امسال هر چند به سبب برنامه های متعدد معاونت هنری، جشنواره و بخش رقابتی نداشتیم، اما برخلاف سال های گذشته که صرفا در پایتخت برگزار می شد، همزمان در ۱۳ استان کشور برنامه های مختلفی به اجرا در آمد.

سهرابی همچنین خبر داد: با تاکید آقای شاه آبادی مجموعه آزادی به عنوان دبیرخانه جشنواره طواف تا ولایت در نظر گرفته شد.

اجرای قطعات موسیقی سنتی توسط گروه عارف به سرپرستی داریوش کاکاوند و خطابه خوانی که پیوند آیین نقالی و پرده خوانی با مضامین مذهبی است توسط گروه هنری میثم از دیگر برنامه‌های اختتامیه سومین دوره ویژه برنامه‌های طواف تا و لایت بود.

انتهای پیام/۵۴/۵۳


آخرین خبرها
منبع: خبرگزاری هنر آنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *