نگاهی به نرخ تورم ایران در سه دهه اخیر

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

بررسی نرخ تورم طی سه دهه قبل نشان از آن دارد که اقتصاد ایران فقط دو بار شاهد تورم تک رقمی بوده است

خبراقتصادی:در سال‌های ۱۳۶۴ و ۱۳۶۹، اقتصاد ایران با نرخ‌های تورم ۶٫۹ و ۹ درصد پایین ترین میزان تورم را به خود اختصاص داده است. پس از آن، کمترین میزان تورم مربوط به سال‌های ۶۳، ۸۴ و ۸۸ بوده که به ترتیب شاهد تورم ۱۰٫۴ ،۱۰٫۴ و ۱۰٫۸ درصدی بوده‌ایم.

اما اقتصاد ایران در سال‌های ۷۴ و ۷۳ نیز به ترتیب با نرخ‌های ۴۹٫۴ و۳۵٫۲ بیشترین میزان تورم را به خود اختصاص داده است. آزادسازی قیمت‌ها و سیاست‌های تعدیل و همچنین سیاست‌های انبساطی دولت از عواملی بود که سبب شد تورم از افزایش چشمگیری برخوردار شود.

بر اساس این گزارش پس از سال ۷۳ و ۷۴، اقتصاد ایران بیشترین نرخ تورم را در سال تجربه کرده است به طوری که در این سال نرخ تورم به ۳۰٫۵ درصد رسید.

در سال جاری نیز بنا به اعلام بانک مرکزی نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد سال جاری به ترتیب ۳۲٫۳، ۳۴ و ۳۵٫۹ درصد بوده است. در تابستان ۹۲ نیز نرخ تورم تیر ۳۷٫۵، مرداد ۳۹ و شهریور ۴۰٫۱ درصد اعلام شده بود. در مهرماه و آبان ماه نیز شاهد تورم ۴۰٫۴ و ۴۰ درصد بوده‌ایم. اگرچه شاهد کاهش نرخ تورم درآبان ماه نسبت به مهر ماه بوده‌ایم اما همچنان نرخ تورم بالاتر از ۳۰ درصد است و محاسبات نشان می‌دهد که متوسط نرخ تورم هشت ماهه سال جاری به ۳۷٫۴ درصد رسیده است و آن طور که حسن روحانی رییس جمهوری اعلام کرده تورم تا پایان سال جاری به ۳۵ درصد می‌رسد بنابراین سال ۹۲ نیز برای چهارمین بار طی سه دهه قبل شاهد ثبت رکورد تازه از نرخ تورم بالای ۳۰ درصد خواهیم بود.

بر اساس این گزارش و بنا به اعلام صندوق بین‌المللی پول ایران بالاترین نرخ تورم (تورم قیمت مصرف کننده) را در میان صادرکنندگان نفت منطقه دارد به طوری که نرخ تورم آن از ۳۰٫۵ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۴۲٫۳ درصد در سال جاری میلادی می‌رسد، اما در سال ۲۰۲۱ به ۲۹ درصد کاهش پیدا می‌کند که همچنان نرخ بالایی محسوب می‌شود.

سال نرخ تورم سال نرخ تورم
۱۳۶۱ ۱۹٫۲ ۱۳۷۷ ۱۸٫۱
۱۳۶۲ ۱۴٫۸ ۱۳۷۸ ۲۰٫۱
۱۳۶۳ ۱۰٫۴ ۱۳۷۹ ۱۲٫۶
۱۳۶۴ ۶٫۹ ۱۳۸۰ ۱۱٫۴
۱۳۶۵ ۲۳٫۷ ۱۳۸۱ ۱۵٫۸
۱۳۶۶ ۲۷٫۷ ۱۳۸۲ ۱۵٫۶
۱۳۶۷ ۲۸٫۹ ۱۳۸۳ ۱۵٫۲
۱۳۶۸ ۱۷٫۴ ۱۳۸۴ ۱۰٫۴
۱۳۶۹ ۹ ۱۳۸۵ ۱۱٫۹
۱۳۷۰ ۲۰٫۷ ۱۳۸۶ ۱۸٫۴
۱۳۷۱ ۲۴٫۴ ۱۳۸۷ ۲۵٫۴
۱۳۷۲ ۲۲٫۹ ۱۳۸۸ ۱۰٫۸
۱۳۷۳ ۳۵٫۲ ۱۳۸۹ ۱۲٫۴
۱۳۷۴ ۴۹٫۴ ۱۳۹۰ ۲۱٫۵
۱۳۷۵ ۲۳٫۲ ۳۰٫۵
۱۳۷۶ ۱۷٫۳  

ایسنا


khabareghtesadi.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ