نگرانی اروپا از کنترل اطلاعات تلفنی و دیجیتالی از سوی آمریکا

۲۲خردادماه۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

گزارش خبری همشهری آنلاین

فضای سایبر > روندها– ممتازنیوز:
اگر چه ماجرای جاسوسی اطلاعاتی آمریکا از کاربران اینترنت و نیز کنترل اطلاعات تلفنی و دیجیتالی شهروندان غیر آمریکایی این روزها به یک رسوایی برای امریکا تبدیل شده\ اما در عین حال به نگرانی‌های اروپایی هم دامن زده است.

پس از افشای برنامه کنترل اطلاعات تلفنی و دیجیتالی شهروندان غیر آمریکایی توسط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا که به برنامه پریسم (PRISM programme) معروف است، کمیسیون اروپا ضمن ابراز نگرانی از این موضوع، از آمریکا خواست در این باره توضیح دهد. به گزارش یورو نیوز، کمیسیون اروپا این برنامه را خطری علیه حق شهروندان قاره اروپا مبنی بر محفوظ ماندن اطلاعات شخصی شان دانسته است.

  • ماجرا از کجا آغاز شد:  از گزارش گاردین: گردآوری اطلاعات میلیون‌ها شهروند در دستگاه جاسوسی آمریکا
  • چهره‌ای که دست آمریکا را رو کرد: ادوارد جوزف اسنودن
  • پای کدامیک از محرمانه‌ترین سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در میان است: آژانس امنیت ملی 
  • پای کام شرکت به میان آمد:  سرورهای ۹ شرکت بزرگ در کنترل سیا و اف بی آی

از سوی دیگر سخنگوی کمیسر حقوقی اروپا، خبر از دیدار خانم ویویان ردینگ، کمیسر اروپا در حقوق اساسی، عدالت و شهروندی با دادستان کل آمریکا در روزهای پنجشنبه و جمعه در دوبلین داد ک هنشان می‌دهد جاسوسی آمریکایی‌ها نگرانی‌هایی را در سطح پارلمان اروپا نیز برانگیخته است.

سوفیا اینتولد، نماینده لیبرال هلند در پارلمان اروپا، این رسوایی را در زمانی که به نقل از او اتحادیه اروپا از پایین ترین سطح اعتماد در نزد شهروندان اروپایی برخوردار است، «شرم آور» توصیف کرد.

برخی انجمن‌های دفاع از حقوق مشترکان در اروپا معتقدند که پارلمان اروپا و دولت‌ها، اقدامات لازم برای دفاع از حریم شهروندان این قاره را انجام نمی‌دهند.

مدیر انجمن موسوم به حقوق دیجیتالی اروپا در این باره می‌گوید: «به نظر می‌رسد که پارلمان و دولت‌های اروپایی بجای دفاع از حقوق شهروندان و تقویت آن، بیشتر تمایل به کاهش و تضعیف آن داشته باشند.»

اتحادیه اروپا در صدد است تا بداند که آیا این برنامه شامل همه شهروندان می‌شود و یا صرفا به بعضی اشخاص مظنون محدود می‌گردد


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *