نیروگاه بوشهر نماد همکاری‌های سازنده بین ایران و روسیه است

تیر ۱۴۰۳

ایران > سیاست‌خارجی– ممتازنیوز:
رییس جمهور تصریح کرد: نیروگاه بوشهر به الگو و نمادی برای همکاری‌های سازنده بین ایران و روسیه تبدیل شده است.

به گزارش ایسنا، محمود احمدی‌نژاد در دیدار با ولادیمیر پوتین در کاخ کرملین با بیان این مطلب،افزود: می‌توانیم این الگو را توسعه دهیم و نیروگاه‌های تازهی بسازیم. گفت‌وگوهای اولیه در این زمینه انجام شده است و دستور جنابعالی را می‌خواهد برای این‌که کار آغاز شود.

وی با بیان این‌که در زمینه نفت و گاز میان ایران و روسیه تفاهم‌های خوبی وجود دارد، اظهار کرد: باید به سرعت این تفاهم‌ها را عملیاتی کنیم.

احمدی‌نژاد با قدردانی از روسیه، به خاطر به اتمام رساندن نیروگاه اتمی بوشهر خطاب به پوتین گفت: با قولی که شما در استانبول دادید، نیروگاه بوشهر تمام شد و در مدار قرار دارد.

وی افزود: همانطور که شما اشاره کردید، عمده صادرکنندگان گاز در جهان ایران و روسیه می باشند و همکاری و هماهنگی بین دو کشور به نفع ایران و روسیه و بازار انرژی در جهان است.

احمدی‌نژاد از مدیریت پوتین در برگزاری اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز تشکر و قدردانی کرد و گفت: برای ایران و روسیه دستورکار گسترده‌ای برای توسعه همکاری‌ها وجود دارد.

رییس جمهور تصریح کرد: ما دو همسایه هستیم که نمی‌توانیم از هم جدا شویم. به خصوص که همکاری ما در زمینه‌های گوناگون یک ضرورت است.

وی با بیان این‌که موافقم حجم همکاری‌های اقتصادی را به حداکثر برسانیم، افزود: به طور طبیعی موانع اداری برای گسترش همکاری‌های اقتصادی وجود دارد و با تصمیم مشترک می‌توان موانع را برطرف کرد.

احمدی‌نژاد همچنین اظهار کرد: ما هیچ محدودیتی برای توسعه روابط از همکاری‌های فناوری و نفت و گاز گرفته تا همکاری‌های علمی و تجاری نداریم.

در ادامه این دیدار، ولادیمیر پوتین از حضور احمدی‌نژاد در اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز تشکر کرد و این اجلاس را اجلاسی خوب و موفق دانست.

رییس جمهور روسیه با بیان این‌که ایران و روسیه دارای بیشترین منابع گاز می باشند، آن را مبنایی برای منافع مشترک دانست و گفت: امروز این امکان وجود دارد که برای روابط دوجانبه و شرایط موجود منطقه گفت‌وگو کنیم.

پوتین با تاکید بر ضرورت افزایش حجم مبادلات تجاری گفت: ما از طریق دریای خزر با هم همسایه‌ایم و در این چارچوب دارای منافع مشترکی هستیم و دستور کار بزرگی در پیش رو داریم.

رییس جمهور کشورمان پس از انجام این دیدار عازم تهران شد.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.