نیروگاه هسته ای بوشهر مرداد ماه بطور کامل راه اندازی می شود

به گزارش ایرنا به نقل از گزارش خبرگزاری ریانووستی، لینارنکو روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده، نیروگاه هسته ای بوشهر در ماه اوت با ۱۰۰ درصد ظرفیت خود راه اندازی می شود.

رییس شرکت ‘آتم انرگو پرویکت’ همچنین تاکید کرد که تمامی شرایط برای راه اندازی نیروگاه هسته ای بوشهر مهیا می باشد.

‘والری لیمارنکو’ اواسط خرداد ماه نیز به ریانووستی گفته بود که مقدمات برای بهره برداری صد درصدی از نیروگاه هسته ای بوشهر آغاز شده است و مقام های اتمی روسیه امیدوارند که بهره برداری صنعتی از نیروگاه هسته ای بوشهر تا پایان سال جاری میلادی انجام گیرد.

وی افزود: کار اصلی تولید تجاری برق در نیروگاه هسته ای در قالب آزمایش ماشین آلات امسال انجام می گیرد، ولی به احتمال زیاد امضای اسناد و مدارک مرتبط با آن به سال بعد موکول خواهد شد.

یک مقام آگاه در ‘اتم استروی اکسپورت’ پیمانکار اصلی نیروگاه هسته ای بوشهر نیز پیش تر اعلام کرد: منتظر اجازه ایران برای راه اندازی کامل و ۱۰۰ درصدی نیروگاه هسته ای بوشهر هستیم.

شرکت اتم استروی اکسپورت نیز اوایل سال جاری شمسی در اطلاعیه ای اعلام کرد: در حال حاضر نیروگاه هسته ای بوشهر با ۷۵ درصد ظرفیت اسمی خود برق تولید می کند و ظرفیت اسمی آن یکهزار مگاوات است.

در این اطلاعیه به نقل از ‘ولادیمیر پاولوف’ معاون امور احداث نیروگاه هسته ای بوشهر در ایران، گفته شده بود: در جریان آزمایش های برنامه ریزی شده تجهیزات نیروگاه هسته ای بوشهر در اول ماه می توان تولید برق آن تا را ۹۰ درصد افزایش داد.

پاولوف خاطرنشان کرد: مسایل ایمنی در احداث نیروگاه های هسته ای در درجه اول اهمیت قرار دارد و به همین دلیل همه مراحل آزمایش های قبل از راه اندازی کامل نیروگاه هسته ای بوشهر با دقت فراوان انجام می گیرد و تمام شرایط رعایت خواهد شد.

در اطلاعیه شرکت روسی تاکید شده بود: احداث نیروگاه هسته ای بوشهر کاملا مطابق با معیارهای بین المللی و قوانین روسیه و مفاد نظام منع انتشار سلاح های هسته ای انجام گرفته است و تحت کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد.

قرارداد تکمیل ساخت واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر، ژانویه ۱۹۹۵ در تهران امضا و روسیه موظف شد که یک راکتور آبی-آبی و سوخت هسته ای مورد نیاز آن را به ایران عرضه کرده و متخصصان ایرانی را آموزش دهد.

ارزش این قرارداد حدود یک میلیارد دلار ارزیابی می شود که از این میان قیمت نیروگاه نزدیک ۸۵۰ میلیون دلار است و پیمانکار کل کارهای ساخت و مونتاژ واحد اول نیروگاه، موسسه روسی ‘اتم استروی اکسپورت’ است.

در ماه فوریه ۱۹۹۸ فدراسیون روسیه و ایران توافق کردند که مسکو نه تنها در تجهیز نیروگاه به ایران کمک کند، بلکه ساخت آن را تکمیل کند.

روز ۲۸ ژانویه ۲۰۰۹ اتم استروی اکسپورت از پایان عرضه سوخت هسته ای برای اولین نیروگاه اتمی ایران خبر داد و سوخت هسته ای طبق مقررات شش ماه قبل از راه اندازی نیروگاه به آن عرضه شد.

اواخر ژانویه ۲۰۱۱ اتم استروی اکسپورت مرحله نوبتی راه اندازی فیزیکی نیروگاه بوشهر را انجام داد که به معنای پایان مرحله آزمایش های تمام سیستم های واحد تولید انرژی نیروگاه اتمی است و سپس بارگذاری سوخت هسته ای و تولید برق در آن شروع می شود.

واحد تولید انرژی نیروگاه اتمی بوشهر روز ۸ ماه مه ۲۰۱۱ در حداقل سطح ظرفیت قابل کنترل خود قرار گرفت و این رویداد یکی از مهم ترین مراحل در راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهربرای تولید برق بود.

اروپام/۲۲۴۲**۵۱۸

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۳۸۱۶۶


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ