هر پالس تلفن ثابت همچنان ۵۸.۷ ریال محاسبه میشود: مخابرات دستور وزیر را اجرا نمی‌کند

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

tci logo.jpg

دنیای اقتصاد نوشت: در حالی که هفته قبل و همزمان با آغاز کار محمود واعظی، وزیر تازه ارتباطات، وی دستور به توقف موقتی افزایش تعرفه تلفن ثابت و همراه داده بود، اما شرکت مخابرات اعلام کرده است که مشترکان تلفن ثابت در استان‌هایی که پیش از ۲۹ مرداد همکد شده‌اند، نباید توقع بازگشت تعرفه داشته باشند.
 
 یعنی در استان‌های همکدشده تا پیش از این دستور، همان تعرفه سابق یعنی ۷/۵۸ ریال دریافت خواهد شد. روز ۲۹ مرداد معاون شرکت مخابرات ایران از دریافت ابلاغیه رگولاتوری مبنی بر توقف همکدی خبر داد و گفت: در اجرای همکدی در سایر استان‌ها با توجه به ابلاغیه رگولاتوری، فعلا دست نگه داشته می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات، اگر مخابرات استانی را همکد کند (حذف کدهای بین‌شهری) می‌تواند ماهانه ۹۰۰ تومان آبونمان (اشتراک همکدی) بگیرد و باید تعرفه هر پالس را به ۷/۴۴ ریال بازگرداند. مخابرات نیز با پیروی از بخش اول این مصوبه در ازای اجرای همکدی در هر استان، مبلغ ۹۰۰ تومان آبونمان ماهانه از مشترک اخذ می‌کند، اما بخش دوم مصوبه را اجرا نمی‌کند. زیرا معتقد است تعیین قیمت خدمات انحصاری به عهده شورای رقابت است که تعرفه پالس یکی از مصداق‌های آن است. بنابراین بازگشت تعرفه هر پالس به ۷/۴۴ ریال را باور ندارد. در نتیجه مصوبه شورای رقابت و تعرفه هر پالس ۷/۵۸ ریال این شورا را اجرا می‌کند.
 
در هر حال، دو برداشت از دستور وزیر تازه وجود دارد، اول اینکه به مخابرات ابلاغ شده تا دریافت آبونمان ۹۰۰ تومانی و اعمال تعرفه ۷/۵۸ ریالی پالس تلفن ثابت در استان‌های همکد شده را متوقف کند که شامل استان‌هایی که پیش از این همکد شده بودند، نیز می‌‌شود. برداشت دوم این است که دستور وزیر به مخابرات ابلاغ شده تا از این پس استانی را همکد نکند و در نتیجه از این پس در استان تازهی آبونمان ۹۰۰ تومانی را نگیرد و تعرفه را به هر پالس ۵۸/۷ ریال افزایش ندهد.داوود زارعیان، معاون شرکت مخابرات نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری  فارس در این خصوص گفته است که فعلا دیگر مخابرات همکدسازی را در استان تازهی اجرا نخواهد کرد و در نتیجه آبونمان ماهانه ۹۰۰ تومانی که مشروط به اجرای همکدی بود، نیز در استان تازهی اخذ نخواهد شد. زارعیان همچنین تاکید کرده که یکسان‌سازی کدهای مخابراتی تاکنون در استان‌های تهران، البرز، قم و مرکزی اجرا شده و نرخ مکالمات در این استان‌ها با پالس ۷/۵۸ ریال محاسبه خواهد شد. به این ترتیب رویکرد شرکت مخابرات، توقف اجرای همکدی در استا‌ن‌های تازه است؛ ضمن اینکه در تمام استان‌های همکد شده (به سبب اینکه قبلا همکد شده بودند) همچنان آبونمان ۹۰۰ تومانی و تعرفه ۷/۵۸ ریالی اخذ خواهد شد.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *