هند خواستار اعلام موضع ایران برای واردات ۳میلیون تن گندم از این کشور شد

۰۴م آذر ،

چکیده: دولت هند از ایران خواست، تا هر چه سریعتر نظر نهایی و شفاف خود را در خصوص کیفیت گندم وارداتی از این کشور اعلام کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی آی اس تی یک مقام رسمی دولت هند تاکید کرد، دهلی نو از ایران خواسته است، تا بیشتر از این در اعلام نظر نهایی خود در خصوص کیفیت گندم وارداتی از هند تاخیر نکند.

وی تصریح کرد: ما از مقامهای کشاورزی ایران درخواست کرده‌ایم، تا استانداردهای کیفی مورد نظر خود برای واردات گندم از هند را اعلام کنند و در برابر هند نیز میزان گندم صادراتی خود به ایران را اعلام خواهد کرد.

وی گفت: دولت هند نمی‌خواهد این وضعیت ادامه پیدا کند و خواستار روشن شدن هر چه سریعتر مساله از سوی ایران است.

هند امیدوار است، امسال بیش از ۳ میلیون تن گندم به ایران صادر کند، ولی تا کنون هیچ محموله‌ای از سوی هند به ایران صادر نشده که سبب اصلی آن مساله کیفیت گندم صادراتی این کشور است.

دهلی نو در تازه‌ترین نشست مقامهای دو کشور از تهران خواسته است، تا وضعیت استانداردهای کیفی مورد نظر خود را برای واردات گندم از هند مشخص کند، تا هند نیز در برابر میزان صادرات گندم خود به ایران را مشخص نماید.

هیات‌های کارشناسی دو کشور از ابتدای سال جاری تا کنون چندین بار در خصوص مساله کیفیت گندم صادراتی هند به ایران رایزنی و مذاکره کرده‌اند. این مقام هندی گفت: زمانی که مقامهای ایرانی سطح استانداردهای مورد نظر خود برای واردات گندم از هند را پایین آورده‌اند و ما نیز میزان ذخایر گندم خود را برای صادرات اعلام کرده‌ایم.

وی گفت: بازرسان مواد غذایی ایران می‌توانند برای بازرسی از ذخایر گندم هند به دهلی نو بیایند، بنا بر این دیگر مساله‌ای باقی نمی‌ماند.

هند بیش از ۴۲ میلیون تن گندم در اختیار دارد .

ایران نیز که با فشار تحریم‌های بین المللی روبرو است، تمایل بسیاری برای افزایش واردات گندم از هند دارد .


ارانیکو – آخرین خبرها و مقالات
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *