هنگام سوختگی به هیچ عنوان از خمیردندان استفاده نکنید

پیشنهاد از طریق پیامک

یک متخصص پوست و مو گفت: استفاده از خمیردندان نه تنها کمکی به ترمیم سوختگی نمی کند، بلکه گاهی اوقات باعث آلرژی و ایجاد مشکلات بیشتر می شود.

دکتر سید مسعود داوودی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با بیان این مطلب افزود: اولین کاری که هنگام سوختگی باید انجام شود سرد نگه داشتن موضع با استفاده از آب خنک و کیسه یخ است.

وی ادامه داد: پس از اینکه موضع سوختگی خنک شد باید از پمادهایی که پزشکان توصیه می کنند، استفاده شود. این پمادها حاوی موادی هستند که علاوه بر اینکه به بازسازی سلول های مرده ناشی از سوختگی کمک کرده پوست را نسبت به عوامل محیطی محافظت می کنند.

داوودی با بیان اینکه منشا این پمادها بیشتر گیاهی است، افزود: این پمادها علاوه بر مواد ضد میکروب حاوی زینک اکساید هم هستند که خاصیت محافظت از پوست دارد.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه تنها به سوختگی هایی، سوختگی سطحی می گویند که تنها علامت آن قرمزی و سرخ شدن باشد، افزود: اگر سوختگی منجر به تاول، شکاف، پارگی و ترشح شود سطحی نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیهٔ الله با بیان اینکه در سوختگی های خفیف استفاده از پماد کفایت می کند، افزود: معمولا این سوختگی ها از خود جایی باقی نمی گذارند اما در مورد کسانی که سوختگی شان وسیع تر است، درمان با خوردن داروهای خوراکی مثل ویتامین های C و E صورت می گیرد که در دوران اوج سوختگی به بهبود سوختگی کمک می کند.

وی ادامه داد: ممکن است هنگام سوختگی های سطحی در بعضی از افرادی که پوست ایده آلی ندارند و جای زخم در بدنشان دیر خوب می شود نیز از داروهای خوراکی استفاده شود.

داوودی در ادامه تاکید کرد: در دوران حاد سوختگی باید از عوامل آسیب رسان مثل حرارت، سرما و آفتاب پرهیز کرد.

به گفته وی، معمولا هنگام سوختگی های سطحی نیازی به پانسمان نیست و تنها در سوختگی های عمیق که زخم ایجاد می شود یا لایه ای از پوست از بین می رود از پانسمان استفاده می شود.

این متخصص پوست و مو اظهار کرد: اگر سوختگی را از نظر درجه مقایسه کنیم تفاوتی میان سوختگی با مواد مختلف نیست اما اگر سوختگی های مختلف را از نظر عوامل آسیب رسان بررسی کنیم سوختگی با بخار شدیدتر از آب جوش است زیرا حرارت بخار بیشتر است. همچنین روغن به خاطر قوامی که دارد سوختگی های شدیدی را ایجاد کرده که برخلاف سوختگی های دیگر با آب سرد حرارت خود را از دست نمی دهد.

وی در خصوص درمان طی سوختگی، اظهار کرد: در سوختگی های عمیق که ممکن است جای سوختگی باقی بماند درمان مرحله به مرحله است. مثلا اگر متوجه شویم بدن بیمار گوشت اضافی می سازد درمان های پیشگیرانه را انجام می دهیم اما اگر ببینیم که پیشگیری ها نتیجه ندارد اقدامات اضافه ای مانند تزریق یا لیزر را انجام می دهیم.

داوودی با بیان اینکه سوختگی های آفتاب حتی اگر جایی از خود باقی نگذارند، ممکن است در آینده باعث سرطان شوند، افزود: چون سوختگی با نور خورشید همراه با دریافت اشعه ماوراء بنفش است در بلندمدت مشکلات فراوانی را برای فرد به وجود می آورد. سوختگی با نور دستگاه های سولاریوم نیز منجر به سرطان پوست خواهد شد.

گردآوری این مطالب توسط جستجوگر خبری پرتال روز نو roozeno.com

ارسال پیامک به پرتال روز نو


roozeno – روز نو ، پرتال جامع و خبری ایرانیان سراسر جهان » مقالات و تازه های پزشکی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *