واردات آلوده این بار با جان مردم بازی میکند

مرداد ۱۳۹۹
ممتاز نیوز : سازمان حفظ نباتات نسبت به واردات گندم آلوده از دو کشور هند و پاکستان اخطار داده است. به نقل از مدیر قرنطینه‌ای سازمان حفظ نباتات کشور، این گندم ها آلوده به عوامل بیماری‌زا است.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از فرارو ؛ همچنین ۷۰ درصد سرنگ وارداتی در سه ماهه اول امسال از کشور چین صورت گرفته است. این در حالی است که سازمان استاندارد  با تایید آلودگی سرنگ های چینی به وزارت بهداشت در خصوص استفاده از این سرنگ ها اخطار داده است.

چندی پیش نیز واردات برنج آلوده خبر ساز شد. وزارت بهداشت تحت فشارهای مجلس شورای اسلامی بعد از قریب ۸ ماه تکذیب هر نوع آلودگی این برنج‌ها، سرانجام اعتراف کرد که آلودگی به سرب در ۸ نوع برنج تأیید شده است.

تهاتر کالا به سبب تحریم های موجود و مشکل نقل و انتقال ارز صورت می گیرد اما قصور مسئولین از وظایف خود اجازه واردات آلوده به کشور را فراهم کرده است.

غلامعلی جعفر زاده عضو کمیسیون برنامه مجلس در گفتگو با فرارو معتقد است: «مجموعه کسانی که از این راه سود اقتصادی کلان می برند و جان مردم برایشان مهم نیست. قطعا این اشخاص دستی در دولت دارند و بدون همکاری دولت این کار امکان پذیر نیست.»

جعفر زداه با تاکید بر سرطان زا بودن این محصولات تصریح کرد: «سازمان استاندارد و گمرک در این زمینه ضعف عملکرد دارد و می بایست در مبادی ورودی جلوی این واردات گرفته شود.»

وی در خصوص نتیجه پیگیری های مجلس در این خصوص گفت: «علیرغم اینکه گفته می گردد ایرادات قانونی برای واردات اینگونه محصولات بر طرف شده است اما همچنان ما شاهد ادامه واردات محصولات آلوده به کشور هستیم و خاطیان قبلی نه شناسایی شده و نه با آنها برخورد شده است.»

به گفته این نماینده مجلس پلی بنام «رشوه» وجود دارد که وارد کنندگان خاطی علیرغم اصلاح قوانیم واردات قادر می باشند که از آن بگذرند.

مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون عمران نیز در گفتگو با فرارو گفت: «هر کالایی وارداتی باید از وزارت بهداشت و سازمان استاندارد مجوز دریافت کند. اجازه واردات چنین کالایی از سوی این دو نهاد مسئول اگر نه به عمد قطعا به سبب قصور اینها صورت می گیرد.»

لاهوتی با اشاره به تایید واردات سرنگ چینی از سوی وزارت بهداشت گفت: «من متاسفم که وزارت بهداشت و درمان در این مورد بی تفاوت است. هفته آینده این موضوع در قالب سوال مطرح می گردد تا وزیر بهداشت در مجلس پاسخگوی این مسائل باشد.»

وی با اشاره به نفوذ صاحبان منافع در دستگاه های دولتی برای واردات گفت: «دستگاه های دولتی هم منافع این اشخاص را به منافع کشور و مردم ترجیح می دهند.»

همچنین احمد آریایی نژاد عضو کمیسیون بهداشت در گفتگو با فرارو در این خصوص گفت: «واردات سرنگ مربوط به سرمایه دارن بخش خصوصی است. این سرمایه داران در ازای صادارت به خارج از کشور مبادرت به واردات اجناس طرف خارجی می کند. در این مبادله متاسفانه دیدگاه بهداشتی نادیده گرفته می گردد و تماما سود اقتصادی مورد نظر است.»

به گفته این نماینده مجلس وقتی فرهنگ سوء استفاده گسترش پیدا می کند نظارت بر واردات سخت می گردد. واردات محصولات آلوده و تقلبی به سبب قیمت پایین تر سبب ترغیب واردکنندگان به سود بیشتر می گردد. اکنون نگرانی از این وجود دارد که به همین سبب در کشور بعضی از سوداگران دست به تولید سرنگ های آلوده بزنند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ