واردات خودرو با ارز مرجع یا آزاد؟

واردات خودرو با ارز مرجع یا آزاد؟

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی با اعلام اینکه در نیمه نخست سال جاری ۱۹ هزار دستگاه خودرو وارد کشور شده است، در پاسخ به این سوال که این خودروها با چه ارزی وارد کشور شده، گفت: از بانک مرکزی بپرسید.

به نقل از فارس عباس معمارنژاد در پاسخ به این پرسش که آیا واردات خودروی سواری و لوکس با ارز مرجع وارد کشور شده است، گفت: گمرک مسئول مجوز واردات نیست بلکه هر کالایی که ثبت سفارش از سوی سازمان توسعه تجارت و وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته باشد این برای گمرک به معنی مجوز ورود کالا به کشور است.
وی افزود: در مورد واردات خوردرو نیز گمرک مجوز نداده است بلکه براساس ثبت سفارش عمل کرده و برای همه کالاهای وارداتی کشور، نرخ ارز مرجع که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود، مبنای محاسبه حقوق ورودی و عوارض است.
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی افزود: اگر ارزش ریالی خودروهای وارد شده را تقسیم بر ارزش دلاری آن کنیم براساس آمار گمرک همه این دلارها با نرخ مرجع ۱۲۲۶ تومان یعنی همان نرخ مرجع بانک مرکزی خواهد بود اما اینکه خودروی وارداتی به چه نرخ ارزی وارد شده است سازمان توسعه تجارت می‌تواند جواب دهد.
وی افزود: براساس قانون از واردات هرگونه خودرو از معمولی تا لوکس فقط ۹۰ درصد حقوق و عوارض گمرکی از وارد کننده اخذ می‌شود.
وی افزود: طبق قانون هر کالایی که ثبت سفارش شده باشد و مجوز واردات از سوی سازمان توسعه تجارت داشته باشد یعنی اینکه آن کالا مجوز ورود به کشور دارد و وقتی کالا وارد گمرک شد آن را با استاندارد و بهداشت مورد کنترل قرار می‌دهیم و خود گمرک نمی‌تواند جلوی واردات کالا را بگیرد.
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی در مورد اینکه گفته می‌شود مقادیر زیادی کالا در مناطق آزاد انبار شده است، گفت: مناطق آزاد و ویژه تجاری خارج از قلمرو گمرک است و سازمانهای متولی آن همان مناطق آزاد هستند اما اگر کالایی بخواهد از مناطق آزاد به سرزمین اصلی رسوخ پیدا کند در آن صورت باید حقوق ورودی و گمرکی بپردازد.
معمارنژاد در مورد اینکه ملاک محاسبه قیمت خوردو وارداتی چیست؟ گفت: گمرک لیست قیمت کمپانی‌های خودروسازی را در اختیار دارد و یک کمیته خودرو با مشارکت گمرک و وزارت صنعت و معدن و تجارت تشکیل می‌شود که ارزش خودرو وارداتی را تعیین و براساس آن ۹۰ درصد آن ارزش به عنوان حقوق گمرکی دریافت می‌شود.
وی گفت: قانون به طور کلی گفته است برای واردات خودرو حقوق ورودی ۹۰ درصد گرفته شود و این تفاوتی بین خودرو لوکس و معمولی ایجاد نمی‌کند.
معمارنژاد با بیان اینکه در نیمه نخست سال جاری حدود ۱۹ هزار خودرو وارد کشور شده است، گفت: معمولا تا آخر سال حدود ۴۰ هزار دستگاه خودرو وارد کشور می‌شود که این رقم در مقابل تولید سالانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو عدد قابل توجهی نیست.
وی تاکید کرد: خودروسازان باید کیفیت تولیدات خود را بالا برده تا بتوانند با خودروهای خارجی رقابت کنند.

یکشنبه ۱۶ مهر   ۱۵:۹


منبع:عصرخودرو

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ