واردات خودرو بدون پرداخت عوارض گمرکی در مناطق آزاد

۳۰م دیماه ،

واردات خودرو بدون پرداخت عوارض گمرکی در مناطق آزاد

نماینده یک شرکت خدمات حقوقی، از واردات خودرو بدون پرداخت عوارض گمرکی در منطقه آزاد ارس خبر داد و گفت: این موضوع منجر به نقص قانون واردات و شماره‌گذاری خودرو در مناطق آزاد است.

به نقل از مهر، مجید جاودانی در یک نشست خبری با اشاره به نقص قانون واردات خودرو و شماره‌گذاری  آن در منطقه آزاد ارس گفت: قوانین مناطق آزاد فقط در داخل محدوده مناطق آزاد جاری است و باید این منطقه آزاد، یک منطقه محصور باشد تا معافیت مالیاتی و حقوق گمرکی مشمول واردکنندگان کالا از جمله خودرو شود.

نماینده شرکت حقوقی فیدال فرانسه در ایران افزود: خودروها برای تردد در مناطق آزاد ایران دارای پلاک اختصاصی بوده و تنها در محدوده منطقه اجازه فعالیت دارند؛ این در حالی است که هر خودرو در سال یکماه می‌تواند با کسب مجوزهای مربوطه، خودروی خود را در سرزمین اصلی وارد کند.

وی تصریح کرد: همچنین شرایط استفاده از پلاک منطقه آزاد برای خودرو، نیز شرایط خاصی است به این معنا که واردکننده یا باید فعال اقتصادی در منطقه بوده یا ساکن دائم آن منطقه باشد، این در حالی است که ادارات دولتی نیز می‌توانند از پلاک‌های منطقه استفاده کنند.

به گفته جاودانی، شعاع تردد خودروهای وارداتی در منطقه آزاد ارس، تا ۱۳۰ کیلومتر است و بر این اساس خودروها می‌توانند تا مرکز استان آذربایجان شرقی یعنی تبریز تردد کنند، این درحالی است که همین امر رانتی را برای واردات خودرو به وجود آورده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون بعضی از واردکنندگان خودرو، بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، خودروها را وارد کرده و به مردم تبریز می‌فروشند؛ در حالیکه سایر واردکنندگان چنین اجازه‌ای را ندارند و حتی مجوزهای آنها نیز باطل شده است.

جاودانی گفت: از جمله دیگر مزایایی که به این واردکنندگان داده شده است این است که خریداران خودرو از آنها می‌توانند کارت شهروندی منطقه را نیز دریافت کنند. در حالیکه سایر واردکنندگان این اجازه را ندارند.

وی افزود: این قاچاق کالا به صورت مستقیم به کشور است و البته منطقه آزاد ارس وعده داده تا این مشکل را حل کند.

جاودانی گفت: شرایط یکسان برای تمامی واردکنندگان خودرو باید یکسان باشد تا در شرایط برابر، وضعیت رقابتی هم پیش رود.

دوشنبه ۲ بهمن   ۱۳:۵۲

منبع:عصرخودرو
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *