واردات خون غیراستاندارد و غفلت وزیر بهداشت

۲۰اردیبهشت،

روزگارنو: حسین تأمینی نماینده مجلس و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در مطلبی در پایگاه اینترنتی  نامه نوشت:

واردات کیسه‌های خون غیراستاندارد، موضوع بسیار مهمی بود که سبب شد کمیسیون وزارت بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، وزیر بهداشت را به کمیسیون احضار کند.

نمایندگان این کمیسیون انتقادات بسیار تندی را به آقای وزیر داشتند، چراکه این اولین بار نبود که بیماران هموفیلی و تالاسمی از بی‌توجهی مسئولان این وزارتخانه آسیب‌های جدی می‌دیدند. 

ما از وزیر بهداشت خواستیم به جای اینکه کارهای سیاسی و تبلیغاتی در این وزارتخانه انجام دهد، به فکر مشکلات جدی بیماران باشد، اما متاسفانه وزارت بهداشت در بسیاری از موارد مربوط به بیماران کوتاهی کرده است.

نبود تجهیزات پزشکی استاندارد، کمبود و گرانی دارو، مشکلات بیماران خاص، واردات فرآورده‌های خونی غیراستاندارد، داروهای چینی و ضعف‌های مربوط به بیمارستان‌ها به ویژه بیمارستان‌های دولتی، از جمله مشکلات عمده وزارت بهداشت است که متاسفانه مسئولان آن نسبت به این موضوعات بی‌توجهی می‌کنند. نمایندگان کمیسیون وزارت بهداشت این موضوعات را به وزیر بهداشت ابلاغ کردند و قرار شد در این هفته ایشان راهکارهای جدی را برائ این موضوعات داشته باشد.

متاسفانه وزارت بهداشت نظارت چندانی بر فرآورده‌های خونی ندارد. بخش اعظم کیسه‌های خون غیراستاندارد بوده‌اند و معلوم نیست وزارت بهداشت بر چه اساسی از شرکت‌های غیرمعتبر خرید می‌کند. آنطور که مشخص شد، تعدادی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی، با بعضی از مسئولان این وزارتخانه زد و بند می‌کنند. همین رانت‌بازی‌ها سبب شده هم‌اکنون بخش عمده‌ای از بیماران تالاسمی و هموفیلی، درگیر مشکلات جسمی شدیدی شوند. این اتفاق در حالی صورت گرفته است که ایران چند کارخانه کیسه خون دارد، اما نمی‌دانیم چرا مسئولان وزارت بهداشت فعالیت کارخانه‌های داخلی را چندان جدی نمی‌گیرند.


نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ