واردات سرنگ ایران در انحصار چینی‌ها/سرنگهای چینی آلوده‌اند؟!

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که در سه ماه اول امسال بیش از ۶۰۰ هزار دلار انواع سرنگ از چین وارد کشورمان شده است. این در حالی است که بعضی کارشناسان نسبت به کیفیت و استاندارد این سرنگ‌ها ابراز تردید می‌کنند.

در سه ماه اول سال جاری بالغ بر هفت میلیون دلار انواع سرنگ وارد کشور شد. از این مقدار بیش از ۶۰۰ دلار به صورت مستقیم از چین وارد ایران شد. در همین مدت بزرگترین محموله سرنگ‌های وارداتی نیز سرنگ در احجام دو تا ۶۰ سی‌سی به میزان بیش از ۲۴۵ تن و ارزش ۵۰۵ هزار دلار از چین وارد ایران شد.

اگرچه ارزش سرنگ‌های وارداتی از چین بسیار کمتر از ارزش سرنگ‌های وارداتی از کشورهایی مانند بلژیک، فرانسه و آلمان بوده اما وزن سرنگ‌های وارداتی از چین بیش از ۷۰ درصد از کل وزن واردات این محصول را به ایران در سه ماه اول امسال به خود اختصاص داد.

سال قبل نیز بیش از ۱۵۰۰ تن انواع سرنگ به ارزش تقریبی ۳۵٫۸ میلیون دلار وارد کشور شده بود. از این مقدار بیش از ۱۲۲۷ تن سرنگ به ارزش ۷٫۲ میلیون دلار فقط مربوط به واردات سرنگ از چین بوده است. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که در سال قبل نیز چین در واردات سرنگ ایران سهمی معادل ۸۰ درصد داشته است.

در همین حال یک عضو سازمان نظام‌پزشکی با اشاره به اینکه واردات سرنگ‌های آلوده چینی به کشور با وجود همه تکذیب‌ها واقعیت دارد، گفته که “چون کسی از مصرف سرنگ‌های آلوده شکایت نکرده، بنابراین هیچ سازمان و نهاد و ارگانی هم مسئله را دنبال نکرده است

به گفته ایرج خسرونیا “وجود آمپول‌های چینی در کشور صحت دارد و مواردی که بر اثر این تزریق‌ها دچار مشکل شده‌اند را هم داریم اما این اشخاص باید به پزشک‌ قانونی مراجعه کنند تا آن زمان پزشک‌ قانونی در مورد آنها تشکیل پرونده دهد و اگر امروز شاهد آن هستیم که پزشکی‌ قانونی در این مورد اعلام می‌کند که در هیچ موردی دربارهٔ آمپول‌های چینی پرونده‌ای ندارند به خاطر آن است که اشخاصی که بر اثر تزریق این آمپول‌های چینی متضرر شده‌اند شکایت نکردند

طبق آمار در حال حاضر ۱۸ کارخانه تولید سرنگ در کشور وجود دارد و با وجود این تعداد کارخانه عجیب به نظر می‌رسد که کشور باز هم نیازمند واردات سرنگ است. در همین حال مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌ احمر هم گفته که “وزارت بهداشت با وجود تولید سرنگ‌های مرغوب در کشور توسط ۱۸ کارخانه، مجوز واردات این کالا را بی‌رویه صادر می‌کند

واردات سرنگ‌های چینی به کشور در حالی همچنان ادامه دارد که در حال حاضر بسیاری از داروهای حیاتی و موردنیاز مردم به سبب مشکلات ارزی به وجود آمده در گمرک‌های کشور انباشت شده و گمرک به آنها اجازه ترخیص نمی‌دهد.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ