واردات ۲۰۰ هزار تن گندم هند توسط ایران تا ۲ ماه آینده

وزیر مواد غذایی هند گفت: بر اساس توافق کشورش با ایران در ماه‌های دسامبر و ژانویه/ آذر و دی، ۲۰۰ هزار تن گندم هند به ایران صادر خواهد شد.
وزیر مواد غذایی هند با اشاره به بازگشت هیئت ۵۰ نفره این کشور که به تهران سفر کرده بود گفت: ایران طی ماههای دسامبر و ژانویه ۲۰۰ هزار تن گندم از هند وارد خواهد کرد.

کی وی توماس افزود: مسئله کیفیت گندم هند به زودی برطرف خواهد شد. وی با بیان اینکه گندم هند به ۲۵ کشور دنیا صادر می‌شود مدعی شد موضوع آلوده بودن گندم هند به قارچ سیاهک مشکلی داخلی بین نهادهای ایرانی است که باید برای حل آن تلاش کنند.

وزیر مواد غذایی هند درباره نتیجه سفر هیئت ۵۰ نفر به ایران در خصوص صادرات گندم گفت: ایران ابتدا ۲۰۰ هزار تن گندم به قیمت هر تن ۳۲۵ دلار از هند خریداری خواهد کرد و معامله گندم از طریق یک بانک هندی انجام خواهد شد.

هندوستان به دلیل ذخیره مازاد به دنبال بازاریابی گندم در بازارهای جهانی است و از سپتامبر ۲۰۱۱، ۱٫۵ میلیون تن گندم به کشورهای دیگر صادر کرده است.

ایران از سال ۱۹۹۶ به دلیل کیفیت نامناسب از این کشور گندم وارد نکرده است.

از ۶ اکتبر یک هیئت هندی به مدت سه روز در ایران موضوع صادرات یک میلیون تن گندم به ایران را بررسی کرد.

آلودگی گندم هندی به قارچ سیاهک موضوعی است که واردات گندم ایران از هند را تحت‌الشعاع قرار داده است. منابع هندی مدعی‌اند میزان آلودگی گندم هند به این قارچ بر اساس استانداردهای بین‌المللی پایین است. کارشناسان ایرانی در حال بررسی این موضوع هستند.

۳۹۳۹

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
بازنشر:ممتازنیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.