واریز ۴۰۰ میلیارد تومانی مابه‌التفاوت ارز به بیمه‌ها در اواخر آبان

تیر ۱۴۰۳
ممتاز نیوز : مدیرکل نظارت بر دارو وزارت بهداشت در مورد پرداخت مابه‌التفاوت ارز به بیمه‌ها، گفت: ۴۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده و اواخر آبان نیز همین میزان اعتبار قرار است پرداخت شود و فکر می‌کنیم مشکلی در پرداخت‌ها وجود نداشته باشد.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از فارس ؛ مهدی پیرصالحی در حاشیه نشست معاونان غذا و داروی کشور گفت: لیست تازهی برای بیمه شدن داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج در دست نیست بلکه با توجه به نیاز بیماران، دارویی بیمه می‌شود.

وی ادامه داد: چیزی که گفته شد بازگشت قیمت این داروها به سال ۹۱ بود و با بررسی‌های انجام شده ۱۳۴ قلم دارو به این لیست اضافه شد تا قیمتشان ارزان شود.

مدیرکل نظارت بر دارو وزارت بهداشت تصریح کرد: با اعتراض بیمه‌ها و داروخانه‌ها بعضی اقلام در این لیست دیده نشده بود که پس از بازنگری ۳۶ قلم دارو نیز به آن افزوده شد.

پیرصالحی گفت: به طور کلی ۱۷۰ قلم دارو که مورد نیاز بیماران خاص و صعب‌العلاج است بیمه شده و با توجه به نیاز بیماران از یک تا ۲۰ قلم ممکن است مجدد به لیست بیمه اضافه شود.

لیست داروهای بیمه‌ای همچنان باز است

وی گفت: با تفاهمی که با سازمان‌های بیمه برقرار کرده‌ایم لیست این داروها همچنان باز است و با این وجود فکر می‌کنیم این ۱۷۰ قلم تمام داروهای مورد نیاز باشد.

مدیرکل نظارت بر دارو وزارت بهداشت در مورد پرداخت مابه‌التفاوت ارز به بیمه‌ها، گفت: ۴۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده و اواخر آبان نیز همین میزان اعتبار قرار است پرداخت شود و فکر می‌کنیم مشکلی در پرداخت وجود نداشته باشد.

پیرصالحی افزود: کل مبلغ مابه‌التفاوت ارز ۱۲۰۰ میلیارد تومان بوده که قرار است در سه نوبت ۴۰۰ میلیارد تومانی به بیمه‌ها داده شود.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر، کل اعتبار دارویی ۱۸۰۰ میلیارد تومان است که ۶۰۰ میلیارد تومان آن را برای یارانه دارو اختصاص دادند و ۱۲۰۰ میلیارد باقی‌مانده به صورت نوبتی پرداخت می‌شود.

کمبود داروها همیشگی اما مقطعی است

مدیرکل نظارت بر دارو وزارت بهداشت در مورد کمبودهای دارویی گفت: این کمبودها همیشگی است و به سبب تحریم‌ها و عدم دریافت ارز از بانک مرکزی، مشکلاتی در تامین دارو داشته‌ایم که اگر ارز آن تامین شود مشکلات به حداقل می‌رسد.

وی افزود: این مشکلات مقطعی است مانند کمبود ۳۰۰ قلم دارو در تابستان که مقطعی بود و حل شد با این وجود حتی کمبود یک قلم دارو به جان بیمار وابسته است و نیاز به برنامه‌ریزی زمانی دارد.

پیرصالحی همچنین از تعامل مناسب سازمان غذا و دارو با گمرک و بانک مرکزی خبرداد و گفت: در حال حاضر داروی مانده در گمرک نداریم و تسهیلات ارزی نیز کمبودها را به حداقل رسانده است.

وی افزود: بیشتری هدف ما این است که از دو تا سه ماه آینده کمبودها به حداقل برسد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.