واقعی‌ترین ربات انسان نما رونمایی شد

۲۶خردادماه،

واقعی‌ترین ربات انسان نما رونمایی شد

طراح سرشناس ژاپن در حوزه رباتیک دیروز شنبه ۲۵ خرداد ماه در همایش بین المللی آینده جهانی ۲۰۴۵ شبیه ترین ربات به انسان را رونمایی کرد.

به گزارش راسخون به نقل از مهر، هیروشی ایشیگورو مدیر آزمایشگاه رباتیک هوشمند دانشگاه اوزاکا در ژاپن در همایش بین المللی آینده جهانی ۲۰۴۵ که با تمرکز بر شگفتی فناوری برگزار شده بود به توصیف تلاشهای خود برای ساخت رباتهای انسان نما پرداخت.

نکته جالب که دربارهٔ سخنرانی این استاد دانشگاه اوزاکا و طراح سرشناس ربات مطرح بوده این است که در این همایش دو نسخه از هیروشی ایشیگورو حضور داشت. یکی زنده و دیگری رباتی بود که بسیار شبیه به وی ساخته شده بود و حتی حرکات کوچک و پلک زدنهای انسان را تقلید می کرد.

ایشیگورو رباتهای تأثیرگذاری طی سالهای ساخته است. رباتی که دیروز شنبه ۲۵ خرداد ماه در همایش آینده جهانی ۲۰۴۵ روی صحنه قرار گرفته بود ” ژنویید ” نام داشت، یک ربات انسان نما که به واقع شبیه انسانی است که تله پورت شده باشد. این ربات از راه دور توسط یکی از همکاران ایشیگورو که روی صحنه نبود، کنترل می شد. ایشیگورو در همایش دیروز با خنده می گفت که می تواند از ” ژنویید ” برای ارائه سخنرانی به جای خودش استفاده کند و مردم به سادگی می توانند این ربات انسان نما را به عنوان بدن وی بپذیرند.


 

این محقق رباتیک ربات دیگری شبیه به ” ژنویید ” ساخته است که شبیه یک ربات انسان نمای زن لباس پوشیده و در پشت ویترین لباس فروشیها به نمایش گذاشته است. این ربات به قدری محبوب بود که لباسهایی که برای تبلیغ برتن کرده بود به سرعت فروش رفت.

ایشیگورو رباتهای خود را در برنامه تأتر سیار رباتهای انسان نما شرکت داده تا آنها بتوانند صحنه هایی با حالات شبیه به انسان خلق کنند که این تأترها مورد توجه مخاطبان خود قرار گرفته است.

این مختصص علوم رباتیک همچنین رباتی با نام “تله نوئید” ساخته است. ربات شبیه به بالش که بدون جنس و یا سن خاصی طراحی شده تا هرکس هر تصویری که دوست دارد را روی ظاهر بی شکل آن منعکس کند. ایشیگورو این ربات را میان سالمندان دانمارک آزمایش کرده که با پذیرش خوبی همراه بوده است.

وی زمان کمتری را نسبت به ژنوئید صرف ساخت “تله‌نوئید” کرده و ظرافت کمتری در انتخاب مو یا اعضای بدن به کار برده است، اما نکته مهم تواناییها و ظرفیتهای این ربات انسان نما است که قرار است در آینده جایگزین تلفن‌ های همراه شود.

به طور کلی کارهای ایشیگورو مرزهایی را که وی آن را فرا بشر می داند کنار زده است، این مرزها همان جایی است که انسان و فناوری ناپدید می شوند.

در پایان سخنرانی ایشیگور در این همایش، ربات وی به سخن آمد و گفت دفعه بعد ارائه بهتری خواهد داشت، حتی از خود ایشیگورو واقعی نیز بهتر ظاهر خواهد شد.
/۲۷۵۹/


اخبار راسخون / علم و فناوری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ