وام اجاره خانه افزایش یافت

وام کمک ودیعه مسکن از سال ۱۳۹۹ در راستای حمایت از مستاجران وارد شبکه بانکی کشور شد که اکنون با موافقت شورای پول و اعتبار، سقف پرداخت این تسهیلات در سال جاری افزایش یافته است.

وام اجاره خانه افزایش یافت

به گزارش ممتاز نیوز، با شیوع ویروس کرونا، یکی از برنامه‌های ستاد ملی کرونا پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن برای حمایت ستاجران بود که در سال ۱۳۹۹ پرداخت این وام در شبکه بانکی آغاز شد. 

در سال ۱۳۹۹، مبلغ این تسهیلات در تهران ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان بود. در سال گذشته نیز پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن تداوم پیدا کرد و سقف وام ودیعه مسکن در تهران با افزایش نسبت به سال ۱۳۹۹ معادل ۷۰ میلیون تومان و در دیگر کلانشهرها و سایر شهرها نیز به ترتیب ۴۰ و ۲۵ میلیون تومان شد.

برای پرداخت این وام در سالجاری نیز، بانک مرکزی در اردیبهشت‌ماه شرایط پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد که طبق آن بخشنامه، سقف‌های فردی این وام معادل ۶۰، ۴۵ و ۳۵ میلیون تومان به ترتیب در تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر جمعیت و سایر شهرها تعیین شد. 

اما پس از این موضوع، وزیر راه و شهرسازی از پیشنهاد افزایش سقف کمک ودیعه مسکن برای امسال خبر داد تا اینکه امروز با موافقت شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف تسهیلات کمک ودیعه مسکن، بانک‌ها باید با دوره بازپرداخت حداکثر ۵ ساله و سود ۱۸ درصد، این وام را در مبالغ زیر به متقاضیان پرداخت کنند: 

۱) تهران، ۱۰۰ میلیون تومان

۲) در مراکز استان‌ها، ۷۰ میلیون تومان

۳) در شهرهای بالای  ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان 

طبق این گزارش، اعطای این تسهیلات از محل منابع بانکی موضوع ماده (۴) قانون جهش تولید مسکن (در سقف کلی ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱) انجام خواهد شد. 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *