وان آب گرم برای بهبود سرماخوردگی


یک راه موثر برای داشتن خواب کافی در هنگام بیماری، استفاده از آب گرم است.


بخور آب گرم

سرماخوردگی یا آنفلوآنزا معمولاً با علائمی مثل گلودرد، آبریزش یا سوزش بینی و احساس درد بدن شروع می شوند. اغلب برای کاهش شدت علائم این بیماری ها از دارواستفاده می کنیم یا درمان های خانگی مثل غرغره کردن آب نمک و خوردن سوپ مرغ را به کار می بندیم.

ولی آیا می دانید بهترین درمان خانگی برای مبارزه با سرماخوردگی و آنفلوآنزا نشستن در لگن آب گرم است. امّا آب گرم چطوری در بهبود سرماخوردگی و آنفلوآنزا موثر است؟

۱- تب کاذب ایجاد می کند.

سرماخوردگی یا آنفلوآنزا هر دو بیماری ویروسی هستند، یعنی توسط یک نوع ویروس ایجاد می شوند. این ویروس با گرما از بین می رود.

دانشمندان می گویند تب یک مکانیسم طبیعی بدن برای تولید گرما و خلاصی از دست ویروس است. به همین دلیل دادن آب گرم به بهبود سرماخوردگی یا آنفلوآنزا کمک می کند.

مدت نیم ساعت در وان یا لگن آب گرم بنشینید. این کار باعث افزایش دمای بدن و ایجاد تب کاذب می شود و ویروس بیماری را می کشد.

۲- درد بدن را آرام می کند.

موقعی که بیمار می شویم، احساس می کنیم بدنمان درد می کند. گرما درمانی (مثل وان آب گرم) به طور شگفت انگیزی باعث کاهش درد بدن ناشی از سرماخوردگی و آنفلوآنزا می شود.

موقع بیماری، سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود. بنابراین همیشه به یاد داشته باشید از آب سالم و تمیز برای این کار استفاده کنید تا وضعیت بیماری شما بدتر نشود

۳- مجرای بینی را پاک می کند.

مالیدن کمی ویکس به پایین سوراخ بینی باعث تنفس بهتر هنگام سرماخوردگی می شود، امّا اگر با بخار آب گرم نیز همراه شود، خیلی بیشتر موثر است.

۴- باعث خواب راحت می شود.

موقعی که مریض می شویم، به سختی خوابمان می برد.

بدنمان درد می کند، به سختی از بینی نفس می کشیم (به دلیل گرفتگی بینی)، سرفه می کنیم، گلویمان درد می کند و … که همه این ها باعث می شوند نتوانیم به خوبی بخوابیم.

یک راه موثر برای داشتن خواب و استراحت کافی، استفاده از آب گرم است.

نشستن در آب گرم باعث افزایش دمای بدن می شود. بعد از بیرون آمدن از لگن آب گرم، دمای بدن شروع به کاهش می کند. این کاهش دمای بدن باعث خواب آلودگی می شود. این خواب آلودگی همراه با کاهش درد بدن و باز شدن راه بینی در اثر بخار آب، باعث می شود به راحتی به بخوابید.

توصیه ها

* موقع بیماری، سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود. بنابراین همیشه به یاد داشته باشید از آب سالم و تمیز برای این کار استفاده کنید تا وضعیت بیماری شما بدتر نشود.

* موقع بیمار شدن مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید تا آب بدنتان کم نشود. خصوصاً وقتی می خواهید از وان آب گرم استفاده کنید، زیرا با این کار بدن عرق می کند و باعث کم شدن آب بدن می گردد.

نوشیدن مقدار زیادی آب قبل، در طی  و بعد از نشستن در آب گرم از کم آبی بدن جلوگیری می کند.

* به داشته باشید اگر علائم سرماخوردگی یا آنفلوآنزای شما همچنان ادامه داشت و یا بدتر شد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

نیره ولدخانی

بخش سلامت ممتاز


مطالب مرتبط:

چند راه عجیب برای سرما نخوردن

تفاوت علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا

سرماخوردگی یا آلرژی؟

چگونه از سرماخوردگی مصون بمانیم؟

واکسن آنفلوآنزا عوارضی هم دارد؟

۱۰ باور غلط درباره سرماخوردگی (۱) و (۲)

باورهای غلط درباره سرماخوردگی کودکان

سرماخورده اید یا آنفلوآنزا دارید؟

چه مدت آنفلوآنزا مسری است؟

چگونه آنفلوآنزا نگیرید؟

تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی

از آنفلوآنزا چه می دانیم؟

ماسک، از‌ آنفلوانزا جلوگیری می‌‌کند؟

… درحال بارگذاری


سایت موسسه فرهنگی تبیان > بخش سلامت

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ