واکسن ایدز در آزمایش بالینی موفقیت‌آمیز ظاهر شد

 واکسن آزمایشی جدید HIV در کارآزمایی‌ انسانی اولیه امیدبخش ظاهر شده است.

واکسن ایدز در آزمایش بالینی موفقیت‌آمیز ظاهر شد

به گزارش ممتاز نیوز، در کارآزمایی بالینی مرحله اول، واکسن آزمایشی جدید اچ‌آی‌وی موجب تولید پیش‌سازهای آنتی‌بادی خنثی‌کننده وسیع‌الطیف در ۹۷ درصد از شرکت‌کنندگان شد.

 یافته‌های کارآزمایی انسانی برای آزمودن واکسن جدیدی علیه HIV که دوم دسامبر در مجله ساینس گزارش شد، اولین گام مهم در تأیید استراتژی جدیدی است که می‌تواند به ابداع واکسن خنثی‌کننده‌ای مؤثر و وسیع‌الطیف برای اچ‌آی‌وی و پاتوژن‌های دیگر مانند ویروس کرونا و آنفلوانزا منجر شود؛ عوامل بیماری‌زایی که واکسن کاملاً مؤثری علیه تمام سویه‌های آن‌ها تولید نشده است.

 ویلیام شیف، پژوهشگر مؤسسه تحقیقاتی اسکریپس می‌گوید: در کلی‌ترین سطح، نتایج کارآزمایی نشان می‌دهد که می‌توان واکسن‌هایی را طراحی کرد که موجب تولید آنتی‌بادی‌هایی با ویژگی‌های ژنتیکی از‌پیش‌تعیین‌شده ‌شوند و این امر می‌تواند نویدبخش عصر جدیدی از واکسن‌های دقیق باشد.

وی افزود: ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV عفونتی است که به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند و سلول‌های سفید خون را از بین می‌برد و ایمنی فرد را دربرابر سایر عفونت‌های فرصت‌طلب ضعیف می‌کند. در سال ۲۰۲۲، بیش از ۳۸ میلیون نفر در سراسر جهان به اچ‌آی‌وی مبتلا بودند.

وی اضافه کرد: اگرچه درمان قطعی برای HIV وجود ندارد، داروهای ضدرتروویروسی به افراد دچار این ویروس کمک می‌کنند تا بیماری خود را مدیریت کنند و از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کنند. اگرچه هرسال در سراسر جهان بیش از یک‌میلیون مورد عفونت جدید رخ می‌دهد که بسیاری از آن‌ها در مناطقی هستند که منابع پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی حیاتی ندارند. برای پایان‌دادن به دنیاگیری اچ‌آی‌وی و ایدز به واکسن پیشگیری‌کننده اچ‌آی‌وی نیاز است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *